В Україні масово зупиняють енергоблоки ТЕС: кажуть, що через дефіцит вугілля

Все про економіку та фінанси

В Україні почали масово зупинятися енергоблоки ТЕС через дефіцит вугілля, пише Liga.net.

За даними Укренерго, на 18:00 четверга 15 липня, через відсутність палива стояли 11 теплових енергоблоків. Йдеться про 6 і 7 енергоблоки Вуглегірської ТЕС (Центренерго), 5 і 7 енергоблоки Запорізької ТЕС (ДТЕК Дніпроенерго), 5 і 6 блоки Трипільської ТЕС (Центренерго), 1 і 2 блоки Харківської ТЕЦ-5, 3 і 4 енергоблоки Київської ТЕЦ, 5 і 2 енергоблоки Київської ТЕЦ-6 (Київтеплоенерго).

Ще 10 енергоблоків пішли на аварійний ремонт. Серед них - 7 енергоблок Слов`янської ТЕС (Донбасенерго), 3 енергоблок ДТЕК Курахівської ТЕС, 3,4,5,10 енергоблоки ДТЕК Криворізької ТЕС, 1 енергоблок ДТЕК Запорізької ТЕС, 2 і 3 блоки ДТЕК Ладижинської ТЕС і 6 енергоблок Добротвірської ТЕС (ДТЕК Західенерго).

Відповідно до інформації "Укренерго", станом на 15:27 п`ятниці 16 липня, 14 енергоблоків теплоелектростанцій (ТЕС) і теплоелектроцентралей (ТЕЦ) пішли в простій через відсутність палива. Ще 9 енергоблоків ТЕС подали заявки на аварійний ремонт.

За підрахунками Міністерства енергетики, на 14 липня на складах ТЕС було 1,47 млн т вугілля (249 700 тонн антрациту і 897 700 тонн вугілля марки "Г"), що на 42 200 тонн менше, ніж планувалося.

На складах ТЕЦ було 172 100 тонн вугілля (по 123 500 тонн антрациту і 47 800 тонн вугілля марки "Г"). Це на 47 400 тонн вугілля більше, ніж планувалося.

Сумарно на складах ТЕС і ТЕЦ на 14 липня було накопичено 1,32 млн тонн вугілля різних марок. У порівнянні з графіком міністерства, це на 5 200 тонн вугілля більше, ніж очікувалося.

У прес-службі ДТЕК Енерго високу аварійність і відсутність вугілля на деяких ТЕС пов`язали з системною кризою в галузі, який викликав дефіцит оборотних коштів для підготовки генерації до опалювального сезону.

До головних причин кризи в компанії Ахметова віднесли наступні фактори: історично низькі ціни на "ринку на добу вперед", ручне управління ціноутворенням на енергоринку, нестабільність і дисбаланси на ринку і борги Укренерго перед учасниками балансуючого ринку на 13 млрд грн (2,4 млрд з них - перед ДТЕК Енерго).

В останній раз українські ТЕС і ТЕЦ зупиняли так масово свої енергоблоки через нестачу палива або виводили їх на аварійний ремонт в лютому 2021 року, коли через низькі запаси вугілля і дефіциту електроенергії Україна покривала своє енергоспоживання за рахунок імпорту з Росії та Білорусі.

2 липня НКРЕКП звинуватила компанію Д.Трейдінг (входить до групи ДТЕК) в обвалі ціни на електроенергію на "ринку на добу вперед". За версією регулятора, компанія своїм нетиповим для ринку поведінкою нібито тисне на органи влади. НКРЕКП пообіцяла поскаржитися на трейдера холдингу ДТЕК в АМКУ і прийняла ряд реанімаційних рішень для стабілізації ціни на ринку.

У відповідь компанія Д.Трейдінг звинуватила склад Нацкомісії у створенні умов для маніпуляцій для "трейдерів-спекулянтів", які нібито і обвалили ціни на "ринку на добу вперед" і назвали рішення регулятора "недоречними".

6 липня АМКУ почав дослідження щодо наявності змови на "ринку на добу вперед".

Після антикризових рішень НКРЕКП ціни на РСВ зросли.