"М.С.Л.": самі ініціювали слідство СБУ щодо себе по статті фінансування тероризму

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 14.06.2016, слідчий відділ Головного управління СБУ в м. Києві та Київській області здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №22015101110000228, внесеного 14.12.2015 р. до Єдиного реєстру досудового розслідування за фактом фінансування тероризму невстановленими посадовими особами ТОВ «М.С.Л.», тобто за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258-5 Кримінального кодексу України («Фінансування тероризму»).

Цією ухвалою суд частково задовольнив клопотання слідчих та надав дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю отримання їх копій, а саме документів, що містять інформацію про рух грошових коштів розрахунковими рахунками ТОВ «М.С.Л.» в «Альфа-банку» у період з 01.01.2013 року по 14.06.2016; документів щодо надання кредитів тощо. Власне, про це вже писало видання «Перша інстанція».

На сайті ж «М.С.Л.» розміщено повідомлення від 21 червня, в якому констатується, що ініціатором вказаного кримінального провадження був сам оператор лотерей.

«Такий радикальний крок був пов’язаний з тим, що в рамках досудового розслідування «М.С.Л.» має намір отримати інформацію та ознайомитися з фактичними даними, які слугували підставою для введення санкцій проти оператора лотерей у 2015 році (якщо такі дані взагалі існують). Бенефіціар «М.С.Л.» Маркос Шиапаніс ініціював вказане кримінальне провадження, оскільки усі інші спроби отримати ці документи та пояснення були марними – оператор лотерей отримував лише відписки чиновників без надання відповідей по суті.

<...> На жаль, вимушені констатувати, що інформаційна атака проти оператора державних лотерей «М.С.Л.», розпочата ще у 2015 році, продовжується і донині. На наше переконання, це пов’язано з тим, що впродовж останнього часу представники комерційних та державних структур намагаються будь-якими шляхами «оновити» лотерейний ринок України, замінивши існуючих операторів лотерей на нових. У цій дискредитаційній кампанії застосовуються будь-які методи та важелі: від адміністративних до інформаційних», - зауважили в «М.С.Л.».

Довідково:

Нагадаємо, що у вересні 2015 року влада в рамках рішення щодо застосування антиросійських санкцій ввела обмежувальні заходи до представників «МСЛ» і «Патріот». За тодішньою інформацією Міністерства фінансів, йшлося в т.ч. про блокування активів, запобігання виведення капіталів за межі України тощо.

При цьому ТОВ «М.С.Л.» намагається домогтися в суді визнання незаконним включення його в антиросійський санкційний список.

Крім того, «М.С.Л.» у Вищому госпсуду оскаржує рішення судів нижчих інстанцій, які відмовилися визнати недостовірною інформацію СБУ, що співвласником ТОВ «М.С.Л.» є корпорація «Альфа Груп» (яка, як відомо, контролює «Альфа-банк» і зараз на стадії поглинання "Укрсоцбанку", - ред.).

Згідно з матеріалами справи, ТОВ «М.С.Л.» повідомляло, що листом від 05.05.2015 №8/1/Р-293/30-7005 Служба безпеки України інформувала, що за наслідками опрацювання звернення нардепа Романюка В. встановила засновників ТОВ "М.С.Л.", склад ради директорів компанії "Evolot Limited" станом на листопад 2014 року, а також зазначила інформацію, що "співвласником ТОВ "М.С.Л." є корпорація "Альфа груп", інвестиції якої можуть становити близько 140 млн. дол. США".

Позивач вважає порушенням своїх прав факт розповсюдження Службою безпеки недостовірної (за його твердженням) інформації, що "співвласником ТОВ "М.С.Л." є Корпорація "Альфа груп". На думку ТОВ «М.С.Л.» ця інформація посягає на його ділову репутацію, оскільки, як стверджується, корпорація "Альфа Груп" ніколи не була співвласником ТОВ «М.С.Л.». Як констатувалося, лист від 02.04.2010, адресований міністру фінансів, на підставі якого СБУ дійшло свого висновку, було відкликано 17.10.2014 як застарілий.

СБУ заперечувало проти позову, оскільки інформація стосовно співвласника ТОВ "М.С.Л." - Корпорації "Альфа груп" була вказана не лише в офіційному листі ТОВ «М.С.Л.» від 02.04.2010 для глави Міністерства фінансів України, але й з звучала на брифінгу 15.08.2014 тодішнього міністра фінансів (а ним був Олександр Шлапак) було повідомлено, що "80 лотерей, або 71% ринку, має ТОВ "М.С.Л.", власником якого, за нашими даними, є міноритарні акціонери "Альфа-Груп".

Ще такий штрих. Альфа-Банк через суд намагається стягнути з ТОВ «М.С.Л.» 32,3 млн грн за договором про відкриття кредитної лінії № 138/13 від 27 вересня 2013 року. Натомість «М.С.Л.» подало зустрічний позов про визнання відсутності права стягнення.

P.S.

Як відомо, «Альфа-банк» на сьогодні дистанціюється від російського походження, підкреслюючи, що є банком «з міжнародним капіталом, який входить у приватну інвестиційну холдингову компанію ABH Holdings SA (ABHH) з головним офісом у Люксембурзі». «Холдингова компанія має інвестиції в ряді банківських груп на території країн СНД і Європи, зокрема, операційні компанії ABHH знаходяться в Україні, Росії, Казахстані, Білорусі та Нідерландах», - йдеться на сайті банку.

За даними НБУ на 16.02.2016, серед кінцевих бенефіціарів «Альфа-банку» - Михайло Фрідман, Пьотр Авен, Герман Хан, Олексій Кузмічьов. Ці ж особи були кінцевими бенефіціарами «Альфа-банку» і на 01.01.2014. Водночас у тодішній структурі акціонерів фігурував і російський «Альфа-банк», який зрештою зник звідти у І кварталі 2014 року на фоні російської окупації Криму (не виключено, що зміни в структурі власності були намаганням дистанціюватися від «російськості» через політичні та репутаційні ризики, - ред.).

У річній звітності за 2014 та 2015 рік «Альфа-банк», описуючи економічну та політичну ситуацію в Україні, згадував про «анексію АР Крим» та «військові дії на сході України» (цитати).

Про фінансовий стан «Альфа-банку» (у т.ч. збитки, потребу докапіталізації тощо) читайте тут.