Уряд затвердив методику для розрахунку компенсації різниці в тарифах на десятки мільярдів

Все про економіку та фінанси

Кабмін затвердив Методику визначення заборгованості з різниці в тарифах, пише "БізнесЦензор".

«Різниця між ринковими тарифами на тепло та гарячу воду й тими, за якими платили громадяни — це десятки мільярдів гривень. Цю різницю ми компенсуємо теплокомуненерго, що дасть їм можливість безперешкодно пройти опалювальний сезон. Це крок, який дозволить місцевій владі взяти відповідальність перед людьми за тарифи на тепло та гарячу воду, а також навести порядок із власними комунальними підприємствами, адже неефективність їх керівництва більше не буде покриватися за рахунок коштів бюджету та платників податків», - зазначив прем’єр Денис Шмигаль.

За словами міністра розвитку громад та територій Олексія Чернишова, документ був розроблений на виконання закону щодо врегулювання боргів за спожиті енергоносії підприємств тепло-, водопостачання та водовідведення.

"Він дає можливість розпочати процедуру верифікації обсягів заборгованості з різниці в тарифах в розрізі кожного підприємства окремо. А далі - компенсація з держбюджету", - уточнив урядовець.

Затверджена Методика передбачає механізм розрахунку підприємствами різниці в тарифах у розрізі категорій споживачів (населення та бюджетні установи), зокрема, передбачає положення щодо:

· розрахунку фактичних нарахувань за теплову енергію та комунальні послуги;

· розрахунку фактичних витрат на теплову енергію та комунальні послуги;

· обмеження в частині величини втрат теплової енергії та води в мережах, що обліковуються на підприємствах, при розрахунку різниці в тарифах .

Відповідно до Методики, розрахунки різниці в тарифах будуть подаватися суб’єктами господарювання до територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах, положення про яку було затверджено на засіданні уряду 1 вересня.

Робота територіальних комісій має бути проведена найближчим часом, адже суми, які будуть визначені комісіями, ляжуть в основу законопроекту щодо внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», розгляд якого заплановано на вересень.

Нагадаємо, в липні Верховна Рада прийняла закон №1639-IХ «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», який уже підписав президент.

Відповідно до закону, теплопостачальники зможуть реструктуризувати понад 50 млрд грн за спожитий газ терміном на п`ять років. При цьому нараховані на ці борги НАК "Нафтогаз України" 10 млрд грн штрафних і фінансових санкцій будуть списані.

Як повідомлялося, держава також компенсує підприємствам теплокомуненерго (ТКЕ) близько 30 млрд грн різниці в тарифах на теплову енергію, яка виникла в результаті встановлення Нацкомісією, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики та житлово-комунальних послуг, економічно необґрунтованих тарифів на теплову енергію.

Документ також передбачає скасування штрафних санкцій газопостачальника і розблокування арештованих рахунків ТКЕ.