Уряд підтримав пропозицію НБУ націоналізувати активи Сбербанку і Промінвестбанку

Все про економіку та фінанси

Уряд України у суботу ухвалив рішення про вилучення корпоративних прав і фінансових активів виведених з ринку на початку війни МР Банку (раніше – Сбербанк) та Промінвестбанку (обидва – Київ) – "дочок" російських Сбербанку Росії та "ВЕБ.РФ", повідомила перший віце-прем’єр – міністр економіки Юлія Свириденко в ефірі національного телемарафону в суботу ввечері, пише "Інтерфакс-Україна".

"Ми ухвалили рішення сьогодні про вилучення корпоративних прав і фінансових активів, які повністю або частково належать резидентам Росії. Йдеться про Сбербанк Росії та Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк", - сказала Ю.Свириденко.

Свириденко уточнила, що це рішення, по суті, є практичним запровадженням закону "Про основні засади примусового вилучення в Україні об`єктів права власності РФ та її резидентів".

"Україна стягує частину фінансових активів у вигляді прав вимоги боргу, коштів, які є на рахунках, ОВДП, депозитарних сертифікатів (НБУ). Тому, звичайно, наступним рішенням має бути рішення РНБО, але цей важливий крок у напрямку (вилучення) уряд зробив вже сьогодні", – наголосила перший віце-прем`єр.

Як повідомлялося, Нацбанк України 11 березня направив до Кабінету Міністрів листа, в якому запропонував примусово вилучити в дохід держави фінансові активи МР Банку та Промінвестбанку.

"У дохід держави може бути направлено близько 26 млрд грн. Це кошти, ОВДП, депозитні сертифікати… Зрозуміло, що українські вкладники цих банків мають отримати свої вклади спочатку в межах гарантованої суми", – сказав голова НБУ Кирило Шевченко, коментуючи цей лист в інтерв`ю "Економічній правді".

Як повідомлялося, НБУ 25 лютого відкликав банківську ліцензію та ліквідував банки, які перебувають під контролем РФ: АТ "Міжнародний резервний банк" (раніше АТ "Сбербанк") та "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (ПАТ "Промінвестбанк").

Згідно з даними на сайті НБУ, на початок лютого цього року МР Банку (раніше – Сбербанк) належало ОВДП на 9 млрд грн та депозитних сертифікатів НБУ майже на 6 млрд грн за загального розміру активів 61,6 млрд грн, зокрема чистих – 34, 9 млрд грн. Крім того, у банку було 1,95 млрд грн грошових коштів, з яких 0,37 млрд грн - на рахунку в НБУ, 10,8 млрд грн в інших банках та інвестиційної нерухомості на 0,67 млрд грн.

З іншого боку на початок лютого МР Банк був винен 14,6 млрд грн іншим банкам та 6,7 млрд грн – клієнтам, зокрема 3,8 млрд грн юрособам та 2,9 млрд грн – фізособам.

Щодо Промінвестбанку, то ОВДП та депозитні сертифікати НБУ на 1 лютого у нього були відсутні. За загального розміру активів у 28,5 млрд грн, зокрема чистих – 6,8 млрд грн, вільних коштів у нього було 0,32 млрд грн, зокрема у Нацбанку – 0,28 млрд грн, коштів в інших банках – 1,25 млрд. грн., інвестиційної нерухомості – на 1,18 млрд. грн.

З іншого боку, ПІБ на початок лютого був винен 0,91 млрд грн іншим банкам і загалом 0,03 млрд грн - клієнтам.