Кабмін очікує зростання рентних платежів у 2022 році лише на 3,4 млрд грн, або 8%

Все про економіку та фінанси

Бюджетна декларація на 2022-2024 роки, схвалена Кабміном, передбачає, що рентні платежі в держбюджет у 2022 році зростуть до 45 млрд грн, у 2023 році - до 49,4 млрд грн, у 2024 році - до 51,2 млрд грн.

У 2020 році рентні платежі в держбюджет становили 52,5 млрд грн (у т.ч. 21,3 млрд грн - надходження в спецфонд; передусім, від "Укрнафти" в рамках взаєморозрахунків з Кабміном і "Нафтогазом" на десятки мільярдів гривень, - ред.), а в 2021 році вони плануються на рівні 41,6 млрд грн (у т.ч. 439,5 млн грн - в спецфонд).

Згідно з документом, планується "збереження чинних ставок рентної плати за видобуток нафти, газового конденсату, залізної руди та природного газу із застосуванням з 2023 року звичайних ставок замість пільгових до видобутку з нових свердловин, що працюють з 01 січня 2018 року" (цитата).

Нагадаємо, Кабмін зареєстрував у Верховній Раді законопроект №5600 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень".

Згідно з пояснювальною запискою, прийняття документа дозволить отримати додаткові надходження до зведеного бюджету на суму близько 50 млрд грн на рік.

У частині рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин цим документом пропонується

- розширити базу оподаткування за рахунок забезпечення єдиного підходу до визначення об’єкта оподаткування шляхом класифікації видобутої мінеральної сировини згідно з галузевими вимогами "з метою усунення можливості платника суб’єктивно визначати вартість корисної копалини";

- запровадити диференціацію ставок оподаткування руд заліза в залежності від розміру середньої фактичної ціни реалізації визначеної, як середня вартість залізної руди за індексом IODEX 62% FE CFR China, за інформацією, що офіційно зазначена світовим інформаційним агентством Platts, та опублікованої на офіційному вебсайті Мінекономіки;

- встановити коригування бази оподаткування руд заліза на коефіцієнт сухої ваги товарної продукції (0,9).

Міністр фінансів Сергій Марченко заявляв, що "розмір ставки оподаткування за користування державними надрами буде залежати від ціни на ресурси на світових ринках і обчислюватись за формулою, що прив’язана саме до ринкової вартості, а не до собівартості видобутих копалин, як це є зараз".

"Так, відносно залізної руди (62% Fe CFR), яка сьогодні вже коштує більше 200 дол. США за тонну, наразі держава отримує за «бідну руду» 19,20 грн/т, а за «багату руду» - 204 грн/т. Після ухвалених змін, цей показник складе 507,80 грн/т", - констатував глава Мінфіну.