Кабмін думає, що робити з китайським боргом ДПЗКУ: створена робоча група

Все про економіку та фінанси

06.10.2021 Кабмін прийняв постанову про утворення міжвідомчої робочої групи з питань забезпечення виконання зобов’язань АТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (ДПЗКУ) перед Експортно-імпортним банком Китаю за запозиченнями, що гарантовані державою, та перед Китайською національною корпорацією машинної промисловості й генеральних підрядів у рамках виконання умов Генерального договору про співпрацю у сфері сільського господарства щодо постачання зернових до Китаю.

До складу цієї міжвідомчої групи включені

- перший віце-прем’єр - міністр економіки (голова групи);
- перший заступник міністра економіки (заступник голови групи);
- заступник державного секретаря Кабінету Міністрів;
- радник віце-прем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України;
- заступник міністра фінансів;
- заступник міністра закордонних справ;
- заступник міністра аграрної політики та продовольства;
- представник НБУ (за згодою);
- представник Укрексімбанку (за згодою)
- представник Китайської національної корпорації машинної промисловості і генеральних підрядів (за згодою);
- голова правління ДПЗКУ(за згодою);
- народні депутати України (за згодою);
- представники міжнародних компаній та організацій (за згодою).

Як писав Finbalance, за даними Міністерства фінансів, станом на 01.01.2021 АТ "Державна продовольчо-зернова корпорація" (ДПЗКУ) мало заборгованість по залученим під держгарантії запозиченням на суму 29,7 млрд грн.

У 2021-2024 року ДПЗКУ має здійснити виплати за гарантованими державою запозиченням на суму 23,8 млрд грн.

За оцінками Мінфіну, враховуючи збиткову діяльність ДПЗКУ, є висока ймовірність настання гарантійних випадків за зобов’язаннями вказаної держкомпанії у 2022 році – на 6,3 млрд грн, у 2023 році – на 6,0 млрд грн, у 2024 році – 5,7 млрд грн.

За інформацією Міністерства фінансів, держбюджетом на 2021 рік планові витрати, пов`язані з виконанням державою гарантійних зобов’язань, визначено в сумі 4,9 млрд грн, у т.ч. по зобов`язанням ДПЗКУ - 3,33 млрд грн.

Як повідомлялося, збиток ДПЗКУ за перше півріччя - 87,5 млн грн; за весь 2020 рік - 5,86 млрд грн, за 2019 рік - 1,55 млрд грн.

Нагадаємо, в 2012 році Кабмін надав ДПЗКУ держгарантії на залучення позик на 3 млрд дол в Експортно-імпортного банку Китаю для фінансування проектів у сфері сільського господарства.

При цьому був отриманий лише один кредитний транш на 1,5 млрд дол.

Як зазначалося, з цієї суми близько 1 млрд дол було розміщено на депозитному рахунку в Укрексімбанку.

У той же період ДПЗКУ уклала договір про співпрацю з Китайською національною корпорацією машинної промисловості і генеральних підрядів (далі – ССЕС), за яким ДПЗКУ зобов’язалася постачати зернові впродовж 15 років (починаючи з 2013/2014 маркетингового року) в обсязі не менше 4 млн метричних тон і не більше 6 млн метричних тон на рік, з очікуваною загальною кількістю не менше 80 млн метричних тон. Передбачалося, що ДПЗКУ має надавати пріоритет щодо виконання щорічних поставок зернових для ССЕС з урахуванням щорічних експортних можливостей України. Було домовлено, що якщо ДПЗКУ не зможе поставити щорічний мінімальний обсяг по контракту, CCEC матиме право повідомити про це Ексімбанк Китаю, щоб він в свою чергу відкоригував суму надання кредитів відповідно до фактичної щорічної поставки зернових.