"УПБ": СБУ не подобається переуступка кредитів для ФК "Аурум Фінанс"

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 13 червня, Головним слідчим управлінням СБУ здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №42015100000000795 від 02.07.2015 щодо незаконних дій посадових осіб збанкрутілого «Українського професійного банку» (УПБ), внаслідок яких державі та банку було заподіяно матеріальну шкоду в особливо великих розмірах.

Згідно з судовими матеріалами, слідчі СБУ встановили, що передодні запровадження тимчасової адміністрації в УПБ його службові особи – «з метою виведення майна з неплатоспроможного банку» - уклали низку договорів про відступлення прав вимоги, за умовами яких було відчужено на користь ТОВ «ФК Аурум Фінанс» права вимоги за кредитами. Як зазначається, фактично відчуження прав вимоги за кредитами призвели до ще більшого зменшення обсягу високоліквідних активів банку, порушення нормативів та неплатоспроможності (до категорії неплатоспроможних НБУ відніс УПБ 28.05.2015, а 28.08.2015 – відправив його на ліквідацію).

Згідно з ухвалою суду, за результатами аудиторської перевірки УПБ, який провело ТОВ «Інтер-аудит», встановлено нанесення Нацбанку збитків у вигляді непогашеного боргу на 108 млн грн.

Крім того, відповідно до звіту аудитора, УПБ отримав збиток 394,5 млн грн за операціями з погашення заборгованості юросіб, права вимоги за якими надані в забезпечення НБУ по кредитному договору від 24.03.2014, укладання договорів відступлення прав вимоги з ТОВ «ФК Аурум Фінанс», укладання договорів відчуження майна, яке знаходилось у власності банку, укладання договорів застави, поруки, купівлі-продажу прав вимоги та відступлення прав вимог за кредитними угодами в рахунок погашення зобов`язань Банку перед іншими банками.

У судових матеріалах зауважується, що ще 29.05.2015 комісія Фонду гарантування визнала нікчемними договори про відступлення прав вимоги. А згодом Київський апеляційний госпсуд задовольнив позов УПБ до ТОВ «ФК Аурум Фінанс» про застосування наслідків недійсності нікчемних правочинів, з огляду в т.ч. на надання кредитору банку – ТОВ «ФК Аурум Фінанс» переваг та пільг у порівнянні з іншими кредиторами банку, які полягали у наданні можливості ТОВ «ФК Аурум Фінанс» вивільнити кошти з банку, що перебував на межі неплатоспроможності.

Водночас, як зазначається, після отримання банком позитивних судових рішень та пред`явлення виконавчих документів до примусового виконання до органів державної виконавчої служби, ТОВ «ФК Аурум Фінанс» не лише всіляко ухиляється від виконання рішення суду, а й розсилає клієнтам банку (позичальникам за відступленими кредитами) письмові вимоги про сплату на його користь заборгованості за кредитами. У випадку невиконання вимоги ТОВ «ФК Аурум Фінанс» декларує намір звернути стягнення на предмет забезпечення та продати предмет іпотеки на користь третіх осіб в рахунок погашення боргу. При цьому, погашення боргу від позичальників вимагається шляхом перерахування коштів на рахунки ТОВ «ФК Аурум Фінанс» у низці банків.

Слідчий СБУ просив суд накласти арешт, зокрема, на кошти, які знаходяться на рахунку ТОВ «К Аурум Фінанс» у банку «Глобус». Але суд відмовився задовольнити це клопотання, посилаючись в т.ч. на те, що слідчий не довів, що відповідні коштиє речовими доказами в кримінальному провадженні.

Про інші епізоди кримінальних проваджень щодо неоднозначних операцій УПБ читайте тут, тут і тут.

Інформацію Фонду гарантування про схеми виведення коштів з УПБ див.тут.

За даними ФГВФО, на 01.06.2017 вкладники УПБ отримали компенсації в межах гарантійної суми на 634,8 млн грн (98,4% запланованих виплат).

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром ТОВ «ФК Аурум Фінанс» значиться Валентина Пшенична.

За даними НБУ, на 17 березня 2015 року основним контролером УПБ через ТОВ «Український фінансово-інвестиційний альянс» був Євген Балушка. За неофіційними ж даними, вплив на цей банк мав у т.ч. Анатолій Юркевич – співвласник групи «Мілкіленд» (Milkiland), яка, до речі, публічно заявляла, що мала депозити в УПБ.

Про боргові спори структур, пов’язаних з А. Юркевичем, з Укрексімбанком читайте тут, а з ВТБ Банком – тут.

Як повідомлялося, в квітні Печерський райсуд м. Києва тимчасово заборонив А. Юркевичу залишати межі України, в зв`язку з наявністю у нього боргу перед ТОВ "Компанія Фортуна" в розмірі 65 млн грн.