"Укртрансгаз" не зумів відсудити в "Львівгаза" 700 млн грн

Все про економіку та фінанси

10.02.2021 Госпсуд Львівської області відмовився задовольнити позов “Укртрансгазу” до “Львівгазу” (в справі №914/2/19) про стягнення 698,4 млн грн (у т.ч. 456 млн грн - заборгованість за послуги балансування обсягів природного газу, 160,7 млн грн - пеня, 61 млн грн - інфляційні втрати, 20,7 млн грн - 3% річних; початковий обсяг позовних вимог був 826,2 млн грн, але частину з них - на 127,9 млн грн - “Укртрансгаз” відкликав).

Суд зазначив, що “балансування газотранспортної системи, поряд з іншими діями, є складовою частиною передбачених технічним регламентом робіт по експлуатації, і відповідно до закону є обов`язком Оператора ГТС, а не послугами іншим особам” (цитата).

“З огляду на викладене, є обґрунтованим і заслуговує на увагу суду твердження відповідача, що балансування газотранспортної системи, в тому числі врегулювання небалансів замовників послуг транспортування газу, є складовою частиною передбачених технічним регламентом робіт по експлуатації. Балансування не є самостійним об`єктом правовідношенням з надання послуг транспортування газу. Витрати Оператора ГТС на балансування входять у вартість надання послуг транспортування газу, передбачених договором”, - зауважив суд.

Ще цитата з судового рішення:

“Як правильно зазначає відповідач, фактично у спірних правовідносинах постачальники (замовники послуг транспортування газу) є вантажовідправниками і передають газ Оператору ГТС (перевізнику) на вході в газотранспортну систему. Після його транспортування Оператор ГТС на виході з газотранспортної системи фактично отриманий на вході обсяг газу передає Оператору ГРМ [газорозподільних мереж, - ред.] для розподілу споживачам постачальника, якому газ належить на праві власності.

У зв`язку з діями відповідача, який у спірних правовідносинах також є перевізником, небаланс у ГТС не може виникнути у всіх випадках. Оператор ГРМ приймає тільки ті обсяги газу, які подаються (закачуються) Оператором ГТС у розподільні газопроводи, а Оператор ГТС подає (закачує) у ці газопроводи тільки ті обсяги газу, які йому на вході в ГТС передали постачальники для транспортування своїм споживачам.

Втрата газу (прийнятої Оператором ГРМ до транспортування продукції, як перевізником) у газорозподільних мережах не може мати впливу на розбалансування газотранспортної системи.

Вимоги пов`язані з втратою вантажу при транспортуванні у розподільних мережах, може пред’явити вантажовідправник (постачальник) на підставах і у порядку, визначених ст. 314 ГК України, а не Оператор ГТС. Газ, який передається у газорозподільні мережі, Оператору ГТС на праві власності не належить. Відтак, права позивача не можуть бути порушені втратою природного газу відповідачем при його транспортуванні у своїх мережах, оскільки це була б втрата вантажу (газу) постачальника, а не позивача.

<...> Доказів, які підтверджують розмір витрат на врегулювання небалансів саме відповідача, матеріали справи не містять, як і доказів наявності причинно-наслідкового зв`язку між понесеними позивачем витратами та діями відповідача”.

“Укртрансгаз” входить у групу “Нафтогазу”. Держкомпанія забезпечує діяльність українських підземних сховищ газу, а також здійснює роботи з модернізації й будівництва магістральних газопроводів і об’єктів на них. До 1 січня 2020 року “Укртрансгаз” також управляв українською газотранспортною системою. Однак після завершення анбандлінгу цю функцію здійснює “Оператор ГТС”.

Як повідомляли в “Нафтогазі”, учасники ринку заборгували “Укртрансгазу” за негативні небаланси у 2016-2019 роках 43,6 млрд грн. При цьому “Укртрансгаз” подав 68 позовів на загальну суму 45,4 млрд грн (з урахуванням штрафних санкцій).

“Львівгаз” входить у групу РГК (Регіональна газова компанія), яку пов’язують з Дмитром Фірташем.