"Укртрансгазу" не вдалося відсудити майже 1 млрд грн в "Київоблгазу"

Все про економіку та фінанси

08.06.2021 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу “Укртрансгазу” та залишив без змін постанову Північного апеляційного госпсуду від 18.06.2020 і рішення Госпсуду Київської області від 22.01.2020 (у справі №911/1159/18), якими держкомпанії було відмовлено в задоволенні позову до “Київоблгазу” про стягнення 956,8 млн грн заборгованості (у т.ч. 740,3 млн грн основного боргу; 127,3 млн грн пені; 70,5 млн грн інфляційних втрат) в частині оплати послуг балансування у зв`язку з виявленням обсягів негативних місячних небалансів у січні, лютому, травні-грудні 2016 року та січні-грудні 2017 року.

Згідно з висновками судів першої та апеляційної інстанції, “та обставина, що у спірному періоді НАК "Нафтогаз України" (або будь-який інший ліцензований постачальник) не визнає себе постачальником природного газу для виробників теплової енергії, не є достатньою підставою для віднесення спірних негативних місячних небалансів на оператора ГРМ, оскільки Кодекс [газотранспортної системи] вимагає насамперед здійснити їх врегулювання між такими суб`єктами ринку природного газу як постачальник природного газу та споживач природного газу в порядку, передбаченому саме Кодексом газотранспортної системи” (цитата).

Суди дійшли висновку, що у справі, що розглядається, “не встановлено на підставі наданих доказів, що позивач надсилав відповідачу повідомлення про припинення розподілу (постачання) природного газу у спірному періоді для виробників теплової енергії, а відповідач, всупереч цьому, здійснював фактичний розподіл природного газу таким споживачам” (цитата).

“З урахуванням недотримання порядку врегулювання негативного місячного небалансу за спірний період вимоги позивача про стягнення з відповідача витрат на балансування у розмірах, заявлених позивачем, визнані необґрунтованими.

<...> Оскільки під час здійснення касаційного провадження у цій справі Верховним Судом не було встановлено допущених судами порушень норм матеріального та процесуального права з наведених у касаційній скарзі мотивів, то і підстав для зміни чи скасування оскаржуваних судових рішень у касаційного суду немає”, - йдеться в постанові Верховного Суду від 08.06.2021.

"Київоблгаз" входить у групу РГК (Регіональна газова компанія), пов’язану з Дмитром Фірташем. За оцінками учасників ринку, вона контролює близько 70% розподілу газу в Україні.

“Укртрансгаз” входить у групу “Нафтогазу”. Держкомпанія забезпечує діяльність українських підземних сховищ газу, а також здійснює роботи з модернізації й будівництва магістральних газопроводів і об’єктів на них. До 1 січня 2020 року “Укртрансгаз” також управляв українською газотранспортною системою. Однак після завершення анбандлінгу цю функцію виконує “Оператор ГТС” (який заявляє про борг обл- і міськгазів зі відібраний газ на понад 10 млрд грн, у т.ч. групи "імені" Фірташа - на 8 млрд грн).

Раніше “Укртрансгаз” повідомляв, що учасники ринку заборгували йому за негативні небаланси у 2016-2019 роках 43,6 млрд грн. При цьому держкомпанія подала 68 позовів на 45,4 млрд грн (з урахуванням штрафних санкцій).

"Укртрансгаз" за підсумками І кварталу 2021 року звітував про збиток 30,3 млн грн (за цей же період 2020 року - 16,3 млрд грн). Чистий дохід за січень-березень становив 1,27 млрд грн (за січень-березень 2020 року - 1,03 млрд грн). Збиток держкомпанії за 2020 рік - 2,62 млрд грн (за 2019 рік - 23,6 млрд грн). Чистий дохід торік становив 6,03 млрд грн (за 2019 рік - 3,27 млрд грн).

За даними "Нафтогазу", на 05.05.2021 сумарна прострочена заборгованість перед ним регіональних газопостачальних підприємств за природний газ - 23,6 млрд грн (у т.ч. газзбутів, які пов’язані з групою Фірташа, - 12,8 млрд грн).

На початку червня 2021 року ДБР провело обшуки в 37 операторів газорозподільних систем, в Міненерго, НКРЕКП.

"У 2017 році тодішні посадовці Міненерговугілля у змові з «обл-, міськгазами» уклали з 37 приватними операторами договори, у яких передбачено безоплатне користування державним майном. За три роки внаслідок вказаних дій державі завдано збитків на суму 1,488 млрд гривень", - констатували в ДБР.

Про інші судові спори між "Укртрансгазом" і структурами Фірташа - тут і тут.