"Укртрансгазу" не вдалося відсудити 719 млн грн в "Донецьктеплокомуненерго"

Все про економіку та фінанси

22.03.2021 Східний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційні скарги “Нафтогазу” та “Укртрансгазу” та залишив без змін рішення Госпсуду Донецької області від 27.11.2020 (у справі №905/1748/19), яким “Укртрансгазу” було відмовлено в задоволенні позову до Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (Краматорськ) про зобов’язання повернути безпідставно набуте майно (107,6 тис кубів газу) та стягнення 718,9 млн грн.

Свої позовні вимоги “Укртрансгаз” мотивував здійснення відповідачем відбору природного газу з газотранспортної системи (оператором якої був позивач) через газорозподільну систему (оператором якої є “Донецькоблгаз”) в травні-листопаді 2016 року, лютому, травні - грудні 2017 року за відсутністю постачальника природного газу та без оформлення договірних відносин з позивачем.

Цитата з рішення Госпсуду Донецької області від 27.11.2020 (повний текст постанови Східного апеляційного суду наразі не оприлюднений - лише резолютивна частина):

“З поданих доказів можна зробити висновок про вчинення АТ «Укртрансгаз» дій, направлених на врегулювання небалансу природного газу шляхом закупівлі природного газу для виконання функції оператора ГТС щодо балансування газотранспортної системи, який (небаланс природного газу) визначений останнім за процедурою алокації та віднесений на ПАТ «Донецькоблгаз», як оператора ГРС, у зв`язку із відбором ОКП «Донецьктеплокомуненерго» у травні - листопаді 2016р., лютому, травні - грудні 2017р. природного газу без підтверджених номінацій.

Тому, у даному конкретному випадку, захист майнових інтересів позивача, як оператора ГТС, має здійснюватися в межах правовідносин з надання послуг балансування в порядку, встановленому Кодексом ГТС та договором про транспортування природного газу, укладеним між АТ «Укртрансгаз» та ПАТ «Донецькоблгаз».

При цьому, такий захист майнових інтересів на даний час вже здійснюється позивачем в межах справи №905/1140/18 за позовом АТ «Укртрансгаз» до ПАТ «Донецькоблгаз» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача НАК «Нафтогаз України» та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача в т.ч. ОКП «Донецьктеплокомуненерго» про стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу та пені, 3% річних, інфляційних втрат.

Суд вважає, що позивачем неправильно надано кваліфікацію спірним правовідносинам, та з огляду на спеціальне законодавство у сфері газопостачання, яким врегульовано такі правовідносини, положення гл. 83 ЦК України, зокрема, ст. ст. 1212, 1213 ЦК України щодо безпідставного набуття, збереження майна, на які посилається позивач, застосуванню не підлягають.

За таких обставин, обраний АТ «Укртрансгаз» спосіб захисту не відповідає змісту права оператора ГТС, яке він вважає порушеним, а також характеру та наслідкам такого порушення з боку ОКП «Донецьктеплокомуненерго», що є підставою для відмови у задоволенні позову.

Одночасно, з огляду на попередні висновки суду в межах розгляду даної справи не підлягають оцінці докази та встановленню обставини щодо виконання/невиконання договірних зобов`язань НАК «Нафтогаз України» за договорами постачання природного газу, щодо видачі/невидачі НАК «Нафтогаз України» номінацій (в т.ч. підстав їх невидачі), щодо правомірності/неправомірності споживання (відбору) ОКП «Донецьктеплокомуненерго» природного газу, а також кваліфікації спірних обсягів газу як санкціонованого чи несанкціонованого відбору ОКП «Донецьктеплокомуненерго» природного газу”.

За даними "Нафтогазу", на 23.03.2021 борг "Донецьктеплокомуненерго" перед ним становить 1,72 млрд грн, "Донецькміськтепломережа" - 3,065 млрд грн, "Донецькоблгазу" - 2,65 млрд грн.

Про відключення газу "Донецькоблгазом" для "Донецьктеплокомуненерго" на початку березня - тут.

“Донецькоблгаз” подав позов до “Донецьктеплокомуненерго” про стягнення 7,7 млрд грн, з яких 6,14 млрд грн - компенсація вартості спожитого природного газу; 339,7 млн грн - 3% річних; 1,22 млрд грн - інфляційні втрати (справа №905/1819/19).

Згідно з судовими матеріалами, “Донецькоблгаз” свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що відповідач у травні - листопаді 2016 року, лютому, травні грудні 2017 року, січні-квітні, жовтні-грудні 2018 року, січні-квітні 2019 року здійснював несанкціонований відбір природного газу внаслідок відсутності у нього підтверджених обсягів природного газу (номінацій).

Як зазначалося, такі обсяги природного газу залишилися неврегульованими та віднесені “Укртрансгазом” на “Донецькоблгаз”, що є підставою для компенсації відповідачем на користь позивача їх вартості.

Госпсуд Донецької області розглядає справи

- №905/1855/20 - за позовом “Нафтогазу” до “Донецькоблгазу” про стягнення 2,63 млрд грн заборгованості;
- №905/1140/18 - за позовом “Укртрансгазу” до “Донецькоблгазу” про стягнення 2,03 млрд грн;
- №905/1530/19 - за позовом “Укртрансгазу” до “Донецькоблгазу” про стягнення 285,8 млн грн.

19.03.2021 РНБО ввело санкції щодо двох компаній з Гонконгу, які є власниками 49,9% "Донецькоблгазу"

Тоді ж СБУ повідомляло, що здійснює досудове розслідування “щодо незаконних дій посадових осіб "Донецькоблгазу", спрямованих на пошкодження об`єктів, що мають важливе господарське і оборонне значення" (цитата).

Як зазначалося, Шевченківський райсуд Києва наклав арешт на 49,99% акцій "Донецькоблгазу".

"Частка належить компаніям з реєстрацією в офшорних юрисдикціях. Акції контролюються громадянкою України, яка в 2014 році залишила державу і переховується в РФ. Рішенням суду права передаються в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА)", - інформували в СБУ.

Як зауважувалося, також судом прийнято рішення про передачу арештованих акцій "Донецькоблгазу" до "Нафтогазу".

"Компанія повинна організувати недопущення втрати або розтрати цього майна до моменту фактичної передачі активів в управління АРМА", - резюмували в СБУ.

Як повідомлялося, раніше "Донецькоблгаз" належав Володимиру Шелудченку, екс-главі "Нафтогазу" (займав цю посаду з серпня 2006 по лютий 2007 року, коли прем`єром був Віктор Янукович). У квітні 2014 року була інформація, що Шелудченко продав свої акції люксембурзькій GrandGas S.à r.l. "Нафтогазу" належить 38% акцій "Донецькоблгаз".