"Укртрансгаз" звітує про збиток 10 млрд грн за три квартали

Все про економіку та фінанси

"Укртрансгаз" за три квартали 2021 року звітує про збиток 10,14 млрд грн (за цей же період минулого року - 15,66 млрд грн).

Чистий дохід держкомпанії від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за січень-вересень склав 3,42 млрд грн (за цей же період минулого року - 4,66 млрд грн).

На кінець ІІІ кварталу активи "Укртрансгазу" становили 158 млрд грн (на початок року - 145,2 млрд грн), у т.ч. основні засоби - 70,25 млрд грн (на початок року - 58,33 млрд грн), довгострокова дебіторська заборгованість - 63,46 млрд грн (стільки ж було на початок року).

Збиток "Укртрансгазу" за 2020 рік - 2,62 млрд грн (за 2019 рік - 23,6 млрд грн).

Чистий дохід держкомпанії торік становив 6,03 млрд грн (за 2019 рік - 3,27 млрд грн).

Раніше “Укртрансгаз” повідомляв, що учасники ринку заборгували йому за негативні небаланси у 2016-2019 роках 43,6 млрд грн. При цьому держкомпанія подала 68 позовів на 45,4 млрд грн (з урахуванням штрафних санкцій).

Про судові спори "Укртрансгазу" з облагазами Фірташа - тут, тут, тут, тут.

"Укртрансгаз" входить у групу "Нафтогазу".

Підприємство забезпечує діяльність підземних газосховищ (загальною місткістю 31 млрд кубів), здійснює роботи з модернізації й будівництва магістральних газопроводів і об’єктів на них.

До 1 січня 2020 року “Укртрансгаз” також управляв українською газотранспортною системою, однак після завершення анбандлінгу цю функцію виконує “Оператор ГТС”.

Україна відповідно до Третього енергетичного пакету Євросоюзу взяла на себе зобов`язання відокремити діяльність з транспортування газу від інших активів "Нафтогазу", і тому із 1 січня 2020 року припинилися зобов`язання "Укртрансгазу" щодо управління газотранспортною системою (ГТС).

100% статутного капіталу ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ) було передано для АТ "Магістральні газопроводи України" (МГУ) за договором купівлі-продажу. Як зазначено в договорі, "Укртрансгаз" має право на початковий фіксований платіж у розмірі 3,87 млрд грн і регулярні перемінні платежі протягом 15 років (починаючи з 2021 року) на основі динамічної ціи, розрахованої відповідно до формули, узгодженої сторонами. На момент продажу ТОВ "ОГТСУ" справедлива вартість змінної компенсації до отримання була визначена в розмірі 81,3 млрд грн. Крім того, 1 січня 2020 року "Укртрансгаз" продав власний газ, необхідний для функціонування системи ТОВ "ОГТСУ" на 4,53 млрд грн.

У IV кварталі 2020 року "Укртрансгаз" домовився з "Нафтогазом" про відстрочку виплати кредиторської заборгованості в сумі 8,16 млрд грн до отримання платежів від МГУ.

Наприкінці 2020 року "Укртрансгаз" отримав початковий фіксований платіж від МГУ в розмірі 3,85 млрд грн та виплатив “Нафтогазу” частину боргу за рахунок відповідних коштів у розмірі 3,58 млрд грн

У вересні 2021 року Кабмін схвалив договір про компенсацію "Оператором ГТС України" для компанії "Укртрансгаз" коштів за передачу ГТС.

Проект договору, раніше направлений до Кабміну, передбачав виплату "Оператором ГТС" для "Укртрансгазу" суми 47,9 млрд грн двома траншами - 27 млрд грн у жовтні та 20,9 млрд грн - до кінця 2021 року.

У жовтні була інформація, що "Оператор ГТС" перерахував "Укртрансгазу" згадані 27 млрд грн.

Як повідомлялося на днях, отримані від "Оператора ГТС" 27 млрд грн група "Нафтогаз" використає для закупівлі газу на зиму та для врегулювання взаємних заборгованостей на газовому ринку.

Як зазначалося, група "Нафтогаз" спрямує вказані кошти в бюджет на виплату дивідендів і рентних платежів. Після чого в рамках реструктуризації боргів на ринку кошти підуть на рахунки підприємств теплокомуненерго, які в свою чергу погасять значну частину боргів перед "Нафтогазом". Таким чином, значна частина коштів повернеться на рахунки НАКу, які компанія планує використати на закупівлю газу на опалювальний сезон.

Про поділ активів "Укрнафти" між "Нафтогазом" і "приватівцями", що має передбачати в т.ч. врегулювання суперечки щодо 9 млрд кубів видобутого "Укрнафтою" газу в 2007-2013 роках, - тут.