"Укртрансгаз" не зміг відсудити 719 млн грн в "Донецьктеплокомуненерго"

Все про економіку та фінанси

01.09.2021 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу "Укртрансгазу" та залишив без змін постанову Східного апеляційного госпсуду від 22.03.2021 і рішення Госпсуду Донецької області від 27.11.2020 (у справі №905/1748/19), якими держкомпанії було відмовлено в задоволенні позову до Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (Краматорськ) про зобов’язання повернути безпідставно набуте майно (107,6 тис кубів газу) та стягнення 718,9 млн грн.

Свої позовні вимоги “Укртрансгаз” мотивував здійснення відповідачем відбору природного газу з газотранспортної системи (оператором якої був позивач) через газорозподільну систему (оператором якої є “Донецькоблгаз”) в травні-листопаді 2016 року, а також у лютому, травні - грудні 2017 року за відсутності постачальника природного газу та без оформлення договірних відносин з позивачем.

Цитата з постанови Верховного Суду: “З огляду на правову природу спірних правовідносин та суб`єктний склад їх учасників, наявність договірних відносин між позивачем та відповідачем, відповідачем та AT "НАК "Нафтогаз України", в яких були визначені планові обсяги постачання/транспортування природного газу для відповідача, суди дійшли обґрунтованого висновку про відсутність передбачених статтями 1212 - 1213 ЦК України підстав кваліфікувати спірні правовідносини як такі, що виникли з безпідставного набуття або збереження відповідачем майна позивача”.

За даними "Нафтогазу", на 05.05.2021 борг "Донецьктеплокомуненерго" перед ним становить 1,63 млрд грн, "Донецькміськтепломережа" - 3,065 млрд грн, "Донецькоблгазу" - 2,65 млрд грн.

Про відключення газу "Донецькоблгазом" для "Донецьктеплокомуненерго" на початку березня - тут.

“Донецькоблгаз” подав позов до “Донецьктеплокомуненерго” про стягнення 7,7 млрд грн, з яких 6,14 млрд грн - компенсація вартості спожитого природного газу; 339,7 млн грн - 3% річних; 1,22 млрд грн - інфляційні втрати (справа №905/1819/19).

Раніше “Укртрансгаз” повідомляв, що учасники ринку заборгували йому за негативні небаланси у 2016-2019 роках 43,6 млрд грн. При цьому держкомпанія подала 68 позовів на 45,4 млрд грн (з урахуванням штрафних санкцій).

“Укртрансгаз” входить у групу “Нафтогазу” та забезпечує діяльність українських підземних сховищ газу, а також здійснює роботи з модернізації й будівництва магістральних газопроводів і об’єктів на них. До 1 січня 2020 року “Укртрансгаз” також управляв українською газотранспортною системою. Однак після завершення анбандлінгу цю функцію виконує “Оператор ГТС”.

Відповідно до прийнятого в липні Верховною Радою закону №1639-IХ «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», теплопостачальники зможуть реструктуризувати понад 50 млрд грн боргу за спожитий газ терміном на п`ять років. При цьому нараховані на ці борги НАК "Нафтогаз України" 10 млрд грн штрафних і фінансових санкцій будуть списані.

Як повідомлялося, держава також компенсує підприємствам теплокомуненерго (ТКЕ) близько 30 млрд грн різниці в тарифах на теплову енергію, яка виникла в результаті встановлення Нацкомісією, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики та житлово-комунальних послуг, економічно необґрунтованих тарифів на теплову енергію.

Документ також передбачає скасування штрафних санкцій газопостачальника і розблокування арештованих рахунків ТКЕ.