"Укртрансгаз" не зміг відсудити 1,7 млрд грн у "Криворіжгазу"

Все про економіку та фінанси

30.08.2021 Центральний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційні скарги "Нафтогазу" й "Укртрансгазу" на рішення Госпсуду Дніпропетровської області від 25.11.2020 (у справі №904/2919/20), яким "Укртрансгазу" було відмовлено в задоволенні позову до "Криворіжгазу" про стягнення 1,69 млрд грн заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу.

Суд першої інстанції вирішив, що обсяг газу, поставлений "Нафтогазом" виробникам теплової енергії, був правильно кваліфікований відповідачем, як такий, що поставлений відповідно до узгоджених договорів між "Нафтогазом" і підприємствами теплокомуненерго, а позивачем помилково віднесений до обсягів небалансу відповідача.

Суд апеляційної інстанції констатував, що складені позивачем односторонні акти врегулювання щодобових небалансів не є належними доказами на підтвердження визначення обсягу та, відповідно, вартості послуг балансування газу.

"Криворіжгаз" входить у групу РГК (Регіональна газова компанія), пов`язану з Дмитром Фірташем.

За оцінками учасників ринку, група "РГК" Фірташа контролює близько 70% розподілу газу в Україні.

Раніше “Укртрансгаз” повідомляв, що учасники ринку заборгували йому за негативні небаланси у 2016-2019 роках 43,6 млрд грн. При цьому держкомпанія подала 68 позовів на 45,4 млрд грн (з урахуванням штрафних санкцій).

“Укртрансгаз” входить у групу “Нафтогазу” та забезпечує діяльність українських підземних сховищ газу, а також здійснює роботи з модернізації й будівництва магістральних газопроводів і об’єктів на них. До 1 січня 2020 року “Укртрансгаз” також управляв українською газотранспортною системою. Однак після завершення анбандлінгу цю функцію виконує “Оператор ГТС”.

За даними "Нафтогазу", на 05.05.2021 загальна заборгованість регіональних газозбутових підприємств перед ним становила 23,6 млрд грн.

На початку червня 2021 року ДБР провело обшуки в 37 операторів газорозподільних систем, в Міненерго, НКРЕКП. "У 2017 році тодішні посадовці Міненерговугілля у змові з «обл-, міськгазами» уклали з 37 приватними операторами договори, у яких передбачено безоплатне користування державним майном. За три роки внаслідок вказаних дій державі завдано збитків на суму 1,488 млрд гривень", - констатували в ДБР.

У червні президент Володимир Зеленський підписав указ про рішення РНБО ввести санкції проти Дмитра Фірташа.

США вимагають екстрадиції Д. Фірташа з Австрії.

Про судові спори групи "Нафтогазу" з компаніями, близькими до Фірташа, - туттуттуттуттуттуттуттут.

Про відмову Верховного Суду дати дозвіл компанії Фірташа на стягнення 250 млн дол з ОПЗ - тут.

Про відмову Верховного Суду визнати недійсним договір про передачу державою для Фірташа газових мереж - тут.