"Укргідроенерго" каже, що не матиме коштів на ПСО перед населенням в I кварталі-2022

Все про економіку та фінанси

ПрАТ "Укргідроенерго" та НАЕК "Енергоатом" у січні-березні 2022 року зіткнуться з відсутністю коштів на виконання спецзобов`язань перед населенням внаслідок очікуваного фінансового дефіциту в обох компаніях. Про це повідомив заступник генерального директора з комерційної діяльності "Укргідроенерго" Богдан Сухецький у ході ток-шоу Energy Freedom з Андрієм Куликовим 16 грудня, пише "Енергореформа".

За його словами, зокрема, реальні витрати "Укргідроенерго" на виконання ПСО нині суттєво перевищують показники, заплановані для компанії Міністерством енергетики.

"Та модель ПСО, яку закладало Міненерго, там 300 млн грн був максимум, ми на сьогодні маємо 1 млрд 300 млн витрат по ПСО лише на місяць і до кінця року, я думаю, у нас понад 3 млрд грн буде", –зазначив Сухецький.

За його словами, Міненерго має взяти активну участь у коригуванні ситуації, що склалася, "щоб ми навесні не вийшли до того, що рятуватимемо два підприємства від реального повного спустошення коштів".

"Ми прямо ось цього місяця напрацьовуємо глобальні проблеми щодо майбутніх заборгованостей. Тобто "Енергоатом" і ми несемо таке глобальне навантаження по ПСО, що січень, лютий і березень нам не буде чим оплачувати це ПСО", – заявив Сухецький.

Нагадаємо, "Енергоатом" 30 листопада закликав НКРЕКП відмовитися від підвищення тарифів на передачу електроенергії з 1 січня 2022 року через загрозу виникнення на ринку кризи неплатежів у ході опалювального періоду, виникнення в компанії дефіциту коштів на виконання ПСО перед населенням. Йшлося, зокрема, про плановані регулятором підвищення тарифів НЕК "Укренерго" на 2022 рік на передачу е/е та диспетчерські послуги на 21% і 58%, на розподіл е/е за другим класом напруги для операторів систем розподілу (ОСР) – 16,5%, та тарифів на постачання е/е для постачальників універсальних послуг (ПУУ) – 14%.

Як підкреслили в "Енергоатомі", збільшення тарифів на транспортування е/е за відсутності джерел фінансування призведе до тарифного дисбалансу на ринку е/е, виникнення кризи неплатежів, руйнування існуючої моделі ПСО та підвищення ціни кіловат-години для непобутових споживачів. Зокрема, додаткове фінансове навантаження на саму НАЕК щодо виконання ПСО у січні-квітні 2022 року має становити 6 млрд грн, які станом на 30 листопада не мали джерела покриття.