"Укргазвидобування" виплатило для Misen 1,3 млрд грн на підставі рішення арбітражу

Все про економіку та фінанси

Шведська компанія Misen Enterprises AB повідомляє, що отримала $47,06 млн (1,3 млрд грн за курсом НБУ) від "Укргазвидобування" за рішенням Стокгольмського арбітражу в спорі про частку в майні спільної діяльності (СД), пише "БізнесЦензор".

Згідно з повідомленням, ще 1 млн грн отримала інша підконтрольна їй компанія - ТОВ "Карпатигаз".

У Misen уточнили, що "Укргазвидобування" також утримала з суми виплат на користь шведської компанії 15% або 236,11 млн грн як податок на прибуток нерезидента.

"Ця компенсація відображає частку Misen Enterprises AB і ТОВ "Карпатигаз" в витратах на заміну обладнання, що знаходиться в спільному володінні відповідно до угоди №3. Однак ця компенсація не відображає чинну вартість частки Misen Energy AB на момент введення непомірного податку на користування надрами для СД , що призвело до припинення дії угоди про СД. Misen Energy AB і частково належні їй дочірні компанії зберігають за собою всі права в цьому відношенні", - наголошується в повідомленні. 

У свою чергу в прес-службі ДК «Укргазвидобування» повідомили, що компанія отримала повний контроль над газовими свердловинами і компресорними станціями, які перебували в спільну діяльність (СД) з ТОВ "Карпатигаз" і Misen Enterprises AB.

"Активи перейшли у власність "Укргазвидобування" на умовах компанії, які вона відстояла в Стокгольмському арбітражі. Так, під час арбітражного спору "Карпатигаз" і Misen Enterprises AB претендували на частку в 50,01% в спільну діяльність. Але відповідно до вимог "Укргазвидобування" суд зменшив її більш ніж удвічі - до 23,9117%", - підкреслюють в компанії.

В "Укргазвидобуванні" уточнили, що кінцеву суму компенсації за цю частку визначили фінансові експерти компанії "Ернст енд Янг", і вона менша від розрахунків вартості відповідно до інших можливих методи.

Як повідомлялося, раніше "Укргазвидобування" виплатило Misen близько 2,8 млн євро судових витрат по арбітражному спорі.

Згідно зі звітом групи "Нафтогаз" за перше півріччя 2020 року, за результатами рішення Арбітражного інституту торговельної палати Стокгольма група планує виплатити ТОВ "Карпатигаз" і Misen компенсацію за збільшення частки в майні СД в розмірі 1,8 млрд грн.

Раніше Арбітражний суд торгової палати Стокгольма ухвалив, що все майно спільної діяльності має бути передано у власність "Укргазвидобування", яка в свою чергу повинна виплатити суму компенсації "Карпатигаз" і Misen Enterprises AB.

05.01.2021 Київський апеляційний суд задовольнив заяву компанії “Місен Ентерпрайзіс АБ” (Misen Enterprises AB) і ТОВ “Карпатигаз” (у справі №824/218/20) та надав дозвіл на виконання кінцевого рішення на узгоджених умовах Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольма від 05.11.2020 (в справі №V 2016/114) про стягнення з АТ «Укргазвидобування» на користь “Misen Enterprises AB” 1,34 млрд грн (47,06 млн дол) і 1 млн грн на користь ТОВ «Карпатигаз».

"Укргазвидобування" ще восени 2015 року заявляла, що "Карпатигаз" і його акціонер Misen відмовляються виконувати зобов`язання в рамках СД. За даними "Укргазвидобування", Misen за період дії СД внесла лише $3,68 млн інвестицій, при цьому капіталізація "Карпатигаз" за період СД склала 1,5 млрд грн (за рахунок видобутку понад 700 млн кубометрів щорічно з 110 свердловин "Укргазвидобування").

Деякі дослідження і ЗМІ пов`язують Misen з Дмитром Фірташем і Юрієм Бойком, однак в самій компанії цю інформацію заперечують.

"Укргазвидобування", 100% акцій якої належить НАК "Нафтогаз України", є найбільшою газодобувною компанією країни, що забезпечує близько 75% загального видобутку газу в країні.

Misen Enterprises AB є дочірньою компанією Misen Energy AB, штаб-квартира якої знаходиться в Швеції.