Укргазбанк очищає проблемний портфель у т.ч. через списання безнадійної заборгованості

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, Укргазбанк за підсумками 2018 року став лідером за зростанням кредитного портфелю юросіб (+10,5 млрд грн, або +33%).

При цьому відповідно до інформації Міністерства фінансів, на 01.01.2019 в портфелі кредитів Укргазбанку для юросіб як непрацюючі класифікувалися позики на 4,8 млрд грн, а обсяг кредитного ризику по ним оцінювався на 3,3 млрд грн. У трьох інших держбанків відповідні показники в десятки разів більші (тобто гірші): Укрексімбанк - відповідно 81,9 млрд грн та 68,7 млрд грн; Ощадбанк - 93,6 млрд грн і 78,6 млрд грн; Приватбанк - 215,9 млрд грн та 214,6 млрд грн.

Щодо кредитних портфелів фізосіб, то як непрацюючі в держбанках класифікувалися позики на такі суми з "супровідним" значенням кредитного ризику: Укрексімбанк - 1,85 млрд грн та 1,79 млрд грн; Ощадбанк - 4,3 млрд грн та 3,1 млрд грн; Приватбанк - 28,9 млрд грн та 26,3 млрд грн; Укргазбанк - 3,9 млрд грн та 3,7 млрд грн.

Як зазначав Мінфін, Укргазбанк подав 2702 позови до проблемних боржників на 2,05 млрд грн (включно з вимогами у справах про банкрутство), у т.ч. у 2018 році - 1904 позови на 1,27 млрд грн. Торік цей держбанк отримав судові рішення в 1110 справах на 879 млн грн. Кількість відкритих виконавчих проваджень - 686 на 1,19 млрд грн.

За даними Міністерства фінансів, Укргазбанк у 2018 році зменшив прострочену заборгованість у своєму кредитному портфелі на 317 млн грн. Водночас реструктуризація охопила позики на 696 млн грн. Крім того, торік за рахунок резерву банк списав безнадійну заборгованість на 1,42 млрд грн (тоді як Ощадбанк - 38 млн грн, Приватбанк - 24 млн грн, Укрексімбанк - 0).

Представники окремих держбанків у публічних виступах стверджували, що на відміну від недержавних банків вони фактично позбавлені багатьох інструментів роботи з проблемною заборгованістю, у т.ч. через списання безнадійної заборгованості.

Разом з тим, зокрема, Приватбанк у звітності наводив дані, що за рахунок резерву в 2017 році він списав як безнадійні кредити та аванси клієнтам на 5,86 млрд грн. Крім того, восени 2018 року Приватбанк публічно анонсував масову реструктуризацію кредитів фізосіб та МСБ, в рамках якої не виключалося списання мільярдних боргів.

Укргазбанк у відповідь на запит Finbalance уточнив, що торішнє списання проблемної заборгованості на 1,42 млрд грн відбулося переважно по тій частині його портфелю, де “реалізовано предмети забезпечення та відсутні активи за рахунок яких можливе погашення боргу” (цитата).

Укргазбанк констатує, що списана у 2018 році заборгованість відповідає наступним ознакам "безнадійної" згідно зі ст.14 Податкового кодексу:

- заборгованість за зобов`язаннями, щодо яких минув строк позовної давності;

- прострочена заборгованість померлої фізичної особи, за відсутності у неї спадкового майна, на яке може бути звернено стягнення;

- прострочена понад 180 днів заборгованість особи, розмір сукупних вимог кредитора за якою не перевищує мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство, а для фізичних осіб - заборгованість, що не перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у разі відсутності законодавчо затвердженої процедури банкрутства фізичних осіб);

- прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості;

- заборгованість суб`єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв`язку з їх ліквідацією;

- сума боргу за фінансовим кредитом, у тому числі сума основної заборгованості та/або сума нарахованих доходів, за яким прострочення погашення суми боргу (його частини) становить понад 360 днів, крім боргу за фінансовими кредитами осіб: пов`язаних з таким кредитором; які перебувають з таким кредитором у трудових відносинах; які перебували з таким кредитором у трудових відносинах, та період між датою звільнення таких осіб та датою прощення їхньої заборгованості не перевищує три роки.