Укргазбанк намагається стягнути з НБУ 7 млн грн

Все про економіку та фінанси

29 березня Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі за позовом Укргазбанку до НБУ про стягнення 6,92 млн грн.

Чим саме зумовлені вимоги Укргазбанку до НБУ в судовій ухвалюється не уточнюється.

Нагадаємо, як писав Finbalance, 13 березня Вищий адмінсуд відкрив провадження за касаційною скаргою НБУ на постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 20.12.2016 та ухвалу Київського апеляційного адмінсуду від 22.02.2017 по справі №826/5950/16. У рамках цієї справи суд першої інстанції задовольнив позов Укргазбанку до НБУ та скасував постанову правління НБУ №190/БТ від 24.03.2016 щодо накладання штрафу на Укргазбанк у розмірі 6,92 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, куратор НБУ, призначений в Укргазбанк, виявив, що через операційні каси відділень Укргазбанку 10.03.2016 було здійснено купівлю готівкової іноземної валюти у фізичних осіб в значних обсягах, зокрема 3,27 млн дол.

Як зауважувалося, «з метою з`ясування інформації щодо можливих дій АБ «Укргазбанк», здійснених з метою уникнення ідентифікації клієнтів, з якими було здійснено операції з купівлі доларів США у сумах, що в гривневому еквіваленті дорівнювали чи перевищували 150 000 гривень», куратор зробив запити в Укргазбанк щодо надання відеозапису камер відеоспостереження робочого місця касира та касового залу по 22 відділеннях.

Натомість Укргазбанк повідомив куратора НБУ, що надати відеозаписи з 12 відділень неможливо з технічних причин (низький технічний стан обладнання, неможливість в більшості випадків віддаленого доступу до матеріалів відеоспостереження, суттєві затримки в організації доступу до архівних матеріалів).

Укргазбанк інформував куратора НБУ, що наприкінці 2015 року департамент банківської безпеки банку порушив питання про модернізацію системи відеоспостереження. Відповідні кошти були включені до бюджету банку на 2016 рік, на технологічному комітеті (протокол №2 від 23.02.2016) було прийняте рішення щодо обладнання відділень та робочих місць касирів сучасною системою відео спостереження. «На сьогодні триває проведення процедури закупівель. Впровадження зазначеної системи має розпочатися в травні та завершитися до кінця поточного року на усіх відділеннях банку», - йшлося в торішніх судових матеріалах.

Через неподання частини запитуваної куратором інформації НБУ й наклав на Укргазбанк штраф.

Водночас Окружний адмінсуд м. Києва вирішив, що «оскаржувану постанову про накладення штрафу на позивача було прийнято з порушенням принципів безсторонності (неупередженості); добросовісності; розсудливості; дотриманням принципу рівності перед законом, запобігання несправедливій дискримінації; пропорційності з боку суб`єкта владних повноважень».

«Суд звертає увагу на ту обставину, що в оскаржуваній постанові та доповідній записці, на підставі якої вона прийнята, відповідачем не надано жодної оцінки зазначеним доводам позивача, не було їх спростовано і під час розгляду даної адміністративної справи.

Таким чином, на думку суду, позивачем доведено, що ним було вжито усіх залежних від нього заходів спрямованих на недопущення господарського правопорушення та забезпечення надання наявної в нього інформації в повному обсязі, що виключає наявність ознак вини в його діях та підстав для притягнення банку до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого пунктом 9.6 глави 9 розділу ІІ Положення, у зв`язку із чим постанова НБУ №190/БТ від 24.03.2016р. «Про накладення штрафу на Публічне акціонерне товариство «Укргазбанк» є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги – задоволенню», - йшлося в постанові Окружного адмінсуду м. Києва від 20.12.2016.