"Укренерго" заявляє про шанс повністю погасити 30 млрд грн своїх боргів до кінця 2021 року

Все про економіку та фінанси

ПрАТ "НЕК "Укренерго" представило перелік заходів, виконання яких дозволить компанії майже повністю погасити 30,1 млрд грн загального боргу на ринку електроенергії (станом на 27 квітня) до кінця 2021 року, пише "Енергореформа".

Як повідомив голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький на прес-коференції 29 квітня, одним з таких ключових заходів є залучення з боку міжнародних фінансових організацій (МФО) або за рахунок випуску "зелених" бондів 15,3 млрд грн, які покриють основну частину боргу компанії перед держпідприємством "Гарантований покупець" ("ГарПок") в розмірі 17 млрд грн.

Ще частину коштів для розрахунків з "ГарПок" компанія планує залучити за рахунок збільшення тарифу на передачу е/е, а також введення повноважень для НЕК доводити для ДП прогнозні обсяги продажу е/е відновлюваної генерації (ВДЕ).

Крім того, "Укренерго" зможе покрити більшу частину з 13,1 млрд грн заборгованості компанії перед виробниками е/е на балансувальному ринку в разі відновлення платоспроможності своїх боржників в особі "постачальника останньої надії" (ПОН) держпідприємства "Укрінтеренерго", ряду державних вугільних шахт, а також комунальних підприємств, включно з організацією "Вода Донбасу". 

"Внаслідок тих заходів, які ми вважаємо за необхідне виконати до кінця 2021 року, ми очікуємо, що увійдемо у 2022 рік майже без боргів", - сказав Кудрицький, додавши, що в разі підвищення тарифу на передачу для НЕК до рівня, достатнього для виконання ПСО, компанія вийде за підсумками поточного року в помірний прибуток.

При цьому він підкреслив, що існують всі передумови говорити про можливість досягнення цієї мети, враховуючи, що вже в четвертому кварталі минулого року і першому кварталі нинішнього спостерігається позитивна тенденція до отримання компанією прибутку - 1,05 млрд грн і 3,7 млрд грн відповідно. Однією з основних причин цього він назвав зниження виробництва е/е з поновлюваних джерел, обсяги компенсації якої складають левову частку в тарифі оператора системи передачі.

За словами В. Кудрицького, "Укренерго" розраховує погасити борги перед учасниками балансувального ринку (БР), якіза підсумками 2020 року біля 13 млрд грн, до того, як почнуть реалізовуватися судові позови, подані до компанії з боку великих учасників БР.

"Я думаю, ми встигнемо разом з урядом, регулятором і учасниками ринку розібратися з питанням боргів на балансувальному ринку ще до того, як якісь судові рішення почнуть реалізовуватися", - сказав глава правління НЕК.

Він зазначив, що одним з варіантів вирішення питання може бути залучення запозичень в розмірі від 3 до 4 млрд грн.

"У нашій ситуації, коли ми бачимо світло в кінці тунелю в порівнянні з тим положенням, яке було ще кілька місяців тому, не дуже розумно кидатися камінням в скляний будинок. Якщо у нас є реальна перспектива до кінця цього року розрахуватися з "ГарПоком" повною мірою або майже, а також закрити заборгованість на БР, звичайно, ці позови не додають нам балів ", - зазначив глава" Укренерго ".

Як повідомлялося, зокрема, "ДТЕК Енерго" 23 квітня подала позов до Госпсуду Києва позов про стягнення з НЕК "Укренерго" 2,4 млрд грн боргу за роботу на балансувальному ринку в опалювальний сезон. Раніше в Госпсуд Києва про стягнення з "Укренерго" боргів за роботу на БР звернулися, зокрема, КП "Київтеплоенерго" і ПрАТ "Харківська ТЕЦ", які заявили про борг в 887,32 млн грн і 184,7 млн ​​грн. відповідно. Згідно з рішенням суду, ці позови призначені до розгляду в травні.

На 1 січня 2021 року загальний борг НЕК "Укренерго" на ринку становив 45,9 млрд грн, який вдалося погасити на 15,8 млрд грн, зокрема, за рахунок залучення кредитів держбанків на 10,25 млрд грн, підвищення рівня платіжної дисципліни з оплати тарифу на передачу е/е вище 100%, надання НАЕК "Енергоатом" права продавати е/е для населення безпосередньо постачальникам універсальних послуг (ПУП), а також скасування нижнього price cap на балансувальному ринку (БР).

ПрАТ "НЕК "Укренерго" в 2020 році отримало 27,5 млрд грн збитку проти 1,86 млрд грн прибутку за 2019 рік.