"Укренерго" відсудило в "Енергоринку" 1,7 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Госпсуд м. Києва своїм рішенням від 4 березня задовольнив позов “Укренерго” та стягнув з “Енергоринку” 1,7 млрд грн заборгованості (за надання позивачем послуг з централізованого диспетчерського управління виробництвом і передачею електричної енергії).

Раніше держпідприємство “Енергоринок” виконувало функцію оптового постачальника електроенергії. Із 01.07.2019 в Україні запущена нова модель оптового ринку електроенергії, яка передбачає ліквідацію ДП "Енергоринок" як єдиного покупця і продавця електроенергії. Відповідно до закону "Про ринок електричної енергії", ДП "Енергоринок" здійснює діяльність до повного погашення кредиторської та дебіторської заборгованості за електроенергію.

Як писав Finbalance, “Енергоатом” (оператор чотирьох діючих АЕС) подав позов до “Енергоринку” про стягнення 19 млрд грн заборгованості (з яких 9,8 млрд грн - основний борг та 9,2 млрд грн - інфляційні втрати).

Також “Енергоатом” ініціював справу про банкрутство “Енергоринку”. Однак Госпсуд м. Києва ухвалою від 02.12.2019 відмовився відкрити відповідне провадження, вказавши в т.ч., що згідно з законом “Про ринок електричної енергії”, Верховна Рада має прийняти закон щодо особливостей погашення заборгованості за електричну енергію, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії.

“Енергоатом” звертав увагу, що у Верховну Раду внесений законопроект, яким пропонується погасити борги “Енергоринку” перед “Енергоатомом” на 11,7 млрд грн за рахунок випуску урядом держоблігацій.

За даними “Енергоринку”, на 01.03.2020 його кредиторська заборгованість становила 27 млрд грн, а дебіторська - 30 млрд грн.

Це держпідприємство повідомляло,що на початок 2019 року серед його найбільших боржників були держпідприємство "Регіональні електричні мережі" (15,15 млрд грн), яке в процедурі банкрутства та спеціалізується на поставках електроенергії для вуглепрому; "Луганське енергетичне об`єднання" (5,4 млрд грн); ДТЕК Донецькі електромережі (5,2 млрд грн); ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля (2,1 млрд грн); "Луганськобленерго" (1,6 млрд грн); Одесаобленерго (1,1 млрд грн); Черкасиобленерго (1 млрд грн); Запоріжжяобленерго (1 млрд грн); ДТЕК Крименерго (793 млн грн); ДТЕК Дніпровські електромережі (553 млн грн); інші компанії (3,3 млрд грн).

Нещодавно в Міненерго заявляли про кризу неплатежів на ринку електроенергії. За даними відомства, борг населення перед постачальниками електроенергії становить 4,7 млрд грн. Постачальники електроенергії мають борги перед “Укренерго” на 5 млрд грн. "Укренерго" заборгувало понад 8 млрд грн держпідприємству "Гарантований покупець", яке в свою чергу має борги на понад 10 млрд грн, у т.ч. 6,3 млрд грн - перед "зеленою" генерацією, 4 млрд грн - перед “Енергоатомом”, 200 млн грн - перед “Укргідроенерго”.

Така ситуація виникла, з одного боку, на фоні в т.ч. зниження споживання електроенергії під час теплої зими, сповільнення промисловості, карантинних заходів в економіці, а з іншого боку, - збільшення виробництва електроенергії вітрових і сонячних електростанцій, яка дорожча від електроенергії атомної і теплової генерації.