"Укренерго" скаржиться на суди: очікує зростання боргів у т.ч. перед "зеленою" генерацією

Все про економіку та фінанси

"Укренерго" заявило, що прийняття судами різних інстанцій рішень про надання можливості певним учасникам ринку не оплачувати послуги з передачі електроенергії, що надаються НЕК «Укренерго», а також про тимчасове відтермінування набуття статусів «Переддефолтний» та «Дефолтний» для таких учасників ринку, призведе до збільшення заборгованості перед виробниками з ВДЕ, зростання боргів на балансуючому ринку, а також може негативно вплинути на підготовку до опалювального сезону.

Нижче - заява "Укренерго":

"Такі ухвали судових органів спотворюють правила та принципи роботи ринку, створюючи прецеденти преференцій для конкретних його учасників відносно інших, що суперечить нормам антимонопольного законодавства.

Так, оскарження в суді постанов НКРЕКП, якими встановлювалися тарифи на передачу і диспетчеризацію у ІІ півріччі 2019 року (див. тут і тут) призвело до недоотримання коштів НЕК «Укренерго» у розмірі майже 427 млн грн. Також низка компаній оскаржують необхідність сплати тарифу на передачу електроенергії при здійсненні експортних операцій (див. тут, тут, тут). Внаслідок прийнятих судами рішень НЕК «Укренерго» недоотримало 231 млн грн. Зважаючи на створений прецедент, інші компанії-експортери теж відмовляються сплачувати за послуги передачі під час експорту. Загалом їхня заборгованість перед НЕК «Укренерго» складає близько 2,23 млрд грн.

У чинних Правилах ринку (глава 1.7 розділу І) чітко визначений механізм дій оператора системи передачі (ОСП) НЕК «Укренерго» у випадку накопичення перед ОСП заборгованості та обставини набуття учасником ринку статусів «Переддефолтний» та «Дефолтний». Такий механізм передбачений для унеможливлення накопичення боргів перед «Укренерго», та, як наслідок, боргів Компанії перед іншими учасниками ринку.

«Укренерго» у своїй діяльності дотримується цих Правил. Але, незважаючи на це, суди зупиняють дію певних положень Правил ринку на користь окремих компаній за їхніми заявами. Зокрема, однією із останніх є ухвала суду від 12 липня 2021 року щодо певного постачальника (див. тут).

Такі судові рішення мають суттєвий негативний вплив на роботу ринку електроенергії, фінансовий стан системного оператора, ставлять під загрозу виконання НЕК «Укренерго» своїх зобов’язань перед ДП «Гарантований покупець» у межах механізму ПСО (відповідно негативно впливають на динаміку розрахунків з ВДЕ та на балансуючому ринку).

Крім цього, це створює дефіцит коштів для виконання інвестиційної програми Компанії в повному обсязі та ускладнює підготовку інфраструктури магістральних мереж до проходження осінньо-зимового періоду".