"Укренерго" пропонує підвищити тариф на передачу електроенергії на 40%

Все про економіку та фінанси

НЕК «Укренерго» пропонує з 1 квітня 2021 року підняти тариф на передачу електроенергії на 41% до - 414,66 грн /МВт-год, для покриття кредитів держбанків та дефіциту коштів перед виробниками з ВДЕ. При цьому НКРЕКП пропонує підняття тарифу лише на 3,6% - до 304,7 грн/МВт-год, пише "БізнесЦензор" з посиланням на ExPro і обґрунтування щодо схвалення проєкту постанови НКРЕКП, яку планується схвалити 17 лютого на засіданні регулятора.

«За результатами проведених НЕК «Укренерго» розрахунків з урахуванням вищезазначених витрат тариф на послуги з передачі електричної енергії на 2021 рік з 01.04.2021 становитиме 414,66 грн/МВт-год. (збільшується на 120,73 грн/МВт-год. у порівнянні з діючим тарифом, затвердженим 9 грудня 2020 - 293,93 грн/МВт-год)», - йдеться в обґрунтуванні «Укренерго».

У ці розрахунки тарифу на передачу, системний оператор закладає дефіцит - 1,23 млрд грн фінансових витрат, для погашення наданих 10,25 млрд грн кредитів від державних банків. А також закладається дефіцит коштів на 2021 році в розмірі - 11,35 млрд грн на виплати по «зеленому» тарифу, крім приватних домогосподарств. «У зв’язку із невключенням до Державного бюджету України на 2021 рік видатків за бюджетною програмою «Фінансова підтримка гарантованого покупця для оплати електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел», - пояснюють в «Укренерго».

У свою чергу, НКРЕКП перерахувало дефіцит коштів для погашення кредитів – до 1,495 млрд грн, які необхідно додатково закласти в тариф на передачу. При цьому, НКРЕКП не стала враховувати у тарифі на передачу дефіцит коштів «Укренерго» для виплат по «зеленому» тарифу.

«При цьому не враховано пропозиції НЕК «Укренерго» щодо перерахунку статті «витрати, пов`язані з виконанням спеціальних обов`язків для забезпечення загальносуспільних інтересів, крім приватних домогосподарств», оскільки видатки за бюджетною програмою «Фінансова підтримка гарантованого покупця для оплати електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел» згідно з нормами Закону можуть бути включені до Державного бюджету України до кінця 2021 рік», - йдеться в обґрунтуванні комісії.

А тому НКРЕКП пропонує з 1 квітня збільшити чинний тариф на послуги з передачі е/е лише на 3,6% - до 304,7 грн /МВт-год. 

Як повідомлялося, НКРЕКП з січня 2021 року знизила тариф ПрАТ "НЕК" Укренерго" на передачу електроенергії на 6% (на 18,83 грн/МВт-год) в порівнянні з чинним в грудні - до 293,93 грн/МВт-год (без ПДВ).

Контекст

Тариф "Укренерго" на передачу електроенергії має покривати нестачу коштів держпідприємства “Гарантований покупець” ("ГарПок") для виплат по "зеленому" тарифу.

У серпні 2020 року тариф "Укренерго" на передачу електроенергії зріс на 55% (до 240,23 грн/МВт-год). За рішенням НКРЕКП, у грудні він збільшився на 30% (до 312,76 грн/МВт·год).

За даними "ГарПок", на початок 2021 року борг "Укренерго" перед ним для розрахунків за "зеленим" тарифом становив 23,9 млрд грн (та ще 6,9 млрд грн - для розрахунків з "Енергоатомом").

Госпсуд м. Києва розглядає позов держпідприємства “Гарантований покупець” до НЕК “Укренерго” про стягнення 25,7 млрд грн (справа №910/16664/20).

12 лютого ДП "Гарантований покупець" виплатив виробникам "зеленої" електроенергії та "Енергоатому" по 2,23 млрд грн (тобто сукупно - 4,46 млрд грн) у рамках погашення заборгованості за 2020 рік.

4 лютого "ГарПок" виплатив виробникам "зеленої" електроенергії та "Енергоатому" по 0,9 млрд грн (тобто сукупно - 1,8 млрд грн).

Відповідні виплати були здійснені за рахунок коштів, які "Укренерго" залучило як позики в трьох держбанків (загальний обсяг відповідних кредитів становив 10,25 млрд грн).

У січні НКРЕКП наказала ДП "Гарантований покупець" направити не менше 50% отриманих від "Укренерго" (за рахунок залучення вказаних кредитів держбанків на 10,25 млрд грн) на погашення заборгованості перед ДП "НАЕК "Енергоатом".

Перед цим прем`єр Денис Шмигаль заявив, що попереднє рішення по розподілу 10,25 млрд грн кредитів під держгарантії, отриманих НЕК "Укренерго" від трьох держбанків для погашення її заборгованості перед "Гарантованим покупцем", передбачає рівний поділ коштів між "Енергоатомом" і ВДЕ-генерацією.

Глава уряду уточнював, що при такому підході сторони в результаті отримають, приблизно, по 5,1 млрд грн.

За інформацією "ГарПока", держпідприємство розподіляє кошти, що отримуються від "Укренерго", між "Енергоатомом" і ВДЕ згідно з алгоритмом, затвердженим НКРЕКП. Відповідно до цього алгоритму, з 10,25 млрд грн кредитних коштів держбанків "ГарПок" повинен виплатити "Енергоатому" - 3,15 млрд грн, ВДЕ - 7,1 млрд грн.

Меморандум, підписаний Кабінетом Міністрів і НКРЕКП з асоціаціями виробників "зеленої" електроенергії влітку 2020 року, передбачав виплату "зеленій" генерації до кінця 2020 року 40% заборгованості на суму 8,98 млрд грн. 

В.о. міністра енергетики Юрій Вітренко заявив, що швидким варіантом вирішення питання боргу перед виробниками "зеленої" електроенергії (ВДЕ) може стати випуск "зелених" облігацій на суму до 24 млрд грн.

Ю. Вітренко також повідомив, що на погашення боргу буде спрямована також як мінімум половина кредитів держбанків "Укренерго" на суму 10,25 млрд грн.

Згодом в.о. глави Міненерго уточнив, що емітентом "зелених" облігацій для розрахунків з виробниками "зеленої" електроенергії (ВДЕ) може стати "Укренерго", а самі облігації будуть випускатися під держгарантії.

Говорячи про можливі умови випуску, Ю. Вітренко зазначив, що необхідно тестувати ринок. За його словами, планується, що спеціалізовані інвестори в "зелені" облігації дозволять розмістити такі українські папери за ставкою нижче суверена. "Необхідно тестувати, необхідно робити. Тому що таких прикладів особливо немає", - сказав з цього приводу в.о. глави Міненерго.

Говорячи про більш довгострокове вирішення проблеми оплати гарантованих державою "зелених" тарифів на більш високому, ніж ринковий, рівні, Ю. Вітренко одним з варіантів назвав податок на вуглецеві викиди. За його словами, зараз цей податок в 60 разів нижчий за європейський, і його підвищення до рівня половини від європейського дозволить перекрити потреби ВДЕ вдвічі.

Як повідомлялося, Мінфіні виступає проти випуску ОВДП для погашення "зелених" боргів, пропонуючи як емітента "Укренерго" - з варіантом надання держгарантій за цими паперами.

У держбюджеті на 2021 рік передбачено право Кабміну надавати для "Укренерго" держгарантії по кредитам на 24 млрд грн.

На поточному тижні у Верховній Раді зареєстрований законопроект №5041, який передбачає для розрахунків з виробниками "зеленої" електроенергії випуск облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) на суму 25 млрд грн, тоді як раніше поданий і відкликаний подібний законопроект передбачав їх випуск на 19,6 млрд грн.

У жовтні Мінфін повідомив Кабміну, що не вбачає можливості закласти в держбюджеті компенсацію виробникам електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

У кінці липня президент Володимир Зеленський підписав закон про зниження "зеленого" тарифу (на 15% - для сонячних електростанцій і на 7,5% - для вітрових).

За даними Міненерго, зниження "зелених" тарифів заощадило "ГарПоку" в серпні-жовтні 1,5 млрд грн.

За оцінками Міністерства фінансів, у 2020-2023 роках збитки НЕК "Укренерго" перевищать 26 млрд грн, у т.ч. в 2020 році - 15,1 млрд грн, в 2021 році – 3,5 млрд грн, в 2022 році – 4,6 млрд грн, а в 2023 році – 3,1 млрд грн.

"Укренерго" за три квартали 2020 року зафіксувало збиток 28,6 млрд грн (за перше півріччя - 18 млрд грн).

За даними держкомпанії, 86% з вказаної суми (24,7 млрд грн) – це компенсація витрат на виконання спеціальних обов‘язків (ПСО), зокрема, для населення та на покриття «зеленого» тарифу ДП «Гарантований покупець».