"Укренерго" попросило допомогу зі Словаччини через аварії на ТЕС Ахметова

Все про економіку та фінанси

За даними джерел "БізнесЦензора", 11 листопада вчергове запросив аварійну допомогу зі Словаччини потужністю 100 МВт електроенергії для підтримки частоти в Бурштинському енергоострові у години вечернього піку споживання з 17 години. Причиною стало аварійне відключення двох енергоблоків на ДТЕК Бурштинська ТЕС Ріната Ахметова.

Водночас пресслужба "ДТЕК Буршинської ТЕС" підтверджує, що сьогодні о 04:14 було відключено від мережі енергоблок, а о 08:24 було відключено від мережі енергоблок №4. На підприємстві запевняють , що ремонтні бригади уже приступили до усунення зауважень. В роботі на ТЕС залишаються енергоблоки №5,6,7,8 та 10.

Станом на 13:00 11 листопада з 12 енергоблоків Бурштинської ТЕС, за даними Укренерго, 4 були в аварійному ремонті, ще 3 знаходяться в поточному ремонті.

Пізніше в четвер в пресслужбі "Укренерго" офіційно підтвердили, що з 16:00 диспетчерський центр компанії для забезпечення операційної безпеки та уникнення відключення споживачів "острова Бурштинської ТЕС" активував аварійну допомогу з енергосистеми Словаччини величиною 100 МВт.

"При цьому перед активацією аварійної допомоги на Бурштинській ТЕС достроково було виведено з ремонту енергоблок №2. Відповідно після того, як зазначений блок буде завантажено до потужності 100 МВт, аварійну допомогу в "острів Бурштинської ТЕС" можна буде деактивувати", – додали в "Укренерго" .

Оператор зазначає, що Бурштинська ТЕС є основним джерелом виробництва електроенергії в острові "Бурштинської ТЕС" (до 90% виробництва, крім того в реконструкції знаходиться Теребле-Ріцька ГЕС, а Калуська ТЕЦ працює з мінімальним навантаженням через обмежені запаси палива).

Нагадаємо, це вже другий випадок надання аварійної допомоги зі Словаччини з початку листопада та дев`ятий випадок за останні 12 місяців. Також через аварійне відключення енергоблоків Бурштинської ТЕС, аварйна допомога потужністю 100 МВт була надана 2 листопада.

В той же день була надана аварійна допомога з Білорусі потужністю 500 МВт в Об`єднану енергосистему України (ОЕС).

Бурштинський енергоострів (БуОс) – це умовна територія, на якій розташовані електричні мережі Бурштинської ТЕС, яка входить до "ДТЕК Західенерго" Ріната Ахметова та виробляє близько 90% електроенергії у БуОс.

БуОс розташований у межах Закарпатської, частини Івано-Франківської та Львівської областей. Загалом на цій території проживає близько 3 млн українців.

БуОс виділено з ОЕС України у 2002 році як пілотний проект для інтеграції з об`єднаною європейською енергосистемою.

Стабільність живлення споживачів в БуОс повністю залежить від безаварійної роботи ДТЕК Бурштинська ТЕС.

ДТЕК вимагає від Нацкомісії з регулювання енергетики (НКРЕКП) підвищення максимальних обмежень ціни електроенергії в БуОс (прайс-кепів).

На сьогодні прайс-кепи в БуОс складають 2600 грн/МВт-г замість 4000 грн/МВт-г в ОЕС. Така різниця обумовлена тим, що ДТЕК має в БуОс монопольне становище.

У червні 2020 року АМКУ кваліфікував як зловживання монопольним (домінуючим) становищем дії компаній Ахметова "ДТЕК Західенерго" та "Д.Трейдінг" на ринку електроенергії в зоні БуОс.  

P.S.

Коментар ДТЕК після публікації новини:

"За останній рік суттєво зросла потреба в електроенергії станції, разом з тим зросло і навантаження на енергоблоки. У січні – жовтні цього року відпуск електроенергії Бурштинської ТЕС зріс до 5,8 млрд кВт-г, що на 34% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Протягом останнього часу на Бурштинській ТЕС працювало 10 блоків, раніше – в середньому 7.

Сьогодні вранці через свищі на котлах було відключено блоки №4 та №9. Станція відразу запустила в роботу блок №6, що знаходився в резерві. Також найближчим часом планується запуск блоку №2.

Цього має бути достатньо для компенсації тимчасово недоступних блоків та покриття потреб енергосистеми власними потужностями в пікові періоди.

Наразі станція працює п’ятьма блоками та несе навантаження 763 МВт".

Від "БізнесЦензора":

"Зростання обсягів виробництва ДТЕК Бурштинська ТЕС в 2021 році, в першу чергу, обумовлено зростанням експорту еелктроенергії в європейські країни. У більшість місяців 2020 року ДТЕК не здійснював експорт через те, що ціни на електроенергію в БуОс були значно вищі за ціни на європейських ринках.

Також вплинуло відновлення споживання електроенергії в Україні в поточному році після 2020 року, коли спостерігалось падіння економіки через пандемію COVID-19".