"Укренерго" озвучило претензії до "ГарПока" на 2,1 млрд грн

Все про економіку та фінанси

02.04.2021 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу “Укренерго” та залишив без змін ухвалу Госпсуду м. Києва від 07.12.2020 і постанову Північного апеляційного госпсуду від 27.01.2021 (у справі №910/16664/20), якими держкомпанії було повернуто її зустрічну позовну заяву до держпідприємства “Гарантований покупець” (ДП “ГарПок”).

Первісний позивач у цій справі - ДП “ГарПок” - просить суди стягнути з “Укренерго” 25,7 млрд грн. Свої вимоги “ГарПок” обгрунтовує тим, що “Укренерго” належним чином не виконав зобов`язань з оплати вартості послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за період з січня-2020 по липень-2020.

Натомість “Укренерго” в зустрічному позові до “ГарПока” просило суди

- визнати протиправними дії “ГарПока” при реалізації ним електричної енергії, виробленої виробниками з відновлюваних джерел електроенергії та “Енергоатомом” на ринку "на добу наперед" в період з січня по липень 2020 року включно;

- зобов’язати “ГарПок” здійснити перерахунок вартості послуги зі збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел, наданої "Укренерго" за період з січня по липень 2020 року включно з урахуванням фінансових втрат за вказаний період, які були враховані при розрахунку вартості послуги.

Згідно з судовими матеріалами, зустрічний позов “Укренерго” мотивує тим, що, на його думку, “в результаті неналежного виконання” “ГарПоком” обов’язків, передбачених постановою Кабміну від 05.06.2019 №483, сумарна вартість послуги зі збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел для виробників була завищена, що призвело до понесення виробниками додаткових витрат (нижче - цитата):

“Аналіз діяльності Державного підприємства "Гарантований покупець" на організованих сегментах ринку свідчить про його протиправну бездіяльність в процесі реалізації електричної енергії на ринку "на добу наперед". Позитивний небаланс Державного підприємства "Гарантований покупець" (електрична енергія, вироблена виробниками з альтернативних джерел енергії та ДП "НАЕК "Енергоатом", яка мала бути реалізована Державним підприємством "Гарантований покупець", але не реалізована внаслідок неналежного виконання ним своїх обов’язків) склав в Об’єднаній енергетичній системі України 7 680 014,74 МВт год та був реалізований на балансуючому ринку зі значною знижкою від ціни ринку "на добу наперед" і різниця в цінах склала 2 075 072 639,53 грн”.

Разом з тим, Верховний Суд погодився з висновками суду першої та апеляційної інстанції, що первісний та зустрічний позови не є взаємопов’язані, оскільки

- вирішення зустрічного позову не матимуть значення для вирішення спору за первісним позовом;

- вимоги за первісним та зустрічним позовами не можуть бути зараховані, так як вимоги за зустрічним позовом не мають грошового вираження, а направлені на зобов`язання “ГарПока” здійснити певні дії в майбутньому;

- аналіз ефективності діяльності “ГарПока” на ринку електричної енергії не входить до предмету доказування у первісному позові, а такий факт, у випадку його встановлення,не вплине на зобов’язання “Укренерго” за договором про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел від 26.06.2019 № 0414-09051/52/01.

Контекст

Як писав Finbalance, виробники "зеленої" електроенергії відсудили в "ГарПока" 500 млн грн, а "Енергоатом" - 6,8 млрд грн.

За даними держпідприємства "Гарантований покупець", на 1 квітня заборгованість "Укренерго" перед ним, яка є джерелом розрахунків за "зеленим" тарифом, становила 15,1 млрд грн (у т.ч. за 2021 рік - 2,8 млрд грн, за 2020 рік - 12,3 млрд грн), тоді як на 15 березня ця сума складала 17,2 млрд грн (у т.ч. за 2021 рік - 2,86 млрд грн, за 2020 рік - 14,3 млрд грн). "ГарПок" повідомляв, що 31 березня погасив борг перед "зеленою" генерацією за квітень 2020 року на 1,5 млрд грн.

Як зазначалося, заборгованість "Укренерго" за 2020 рік, яка є джерело розрахунків з "Енергоатомом" за електроенергію, вироблену за потреб населення, - 4,03 млрд грн (на 15 березня було 5,04 млрд грн).

12.02.2021 ДП "Гарантований покупець" виплатив "Енергоатому" і виробникам "зеленої" електроенергії по 2,23 млрд грн (тобто сукупно - 4,46 млрд грн) у рамках погашення заборгованості за 2020 рік.

Перед цим - 04.02.2021 - "ГарПок" виплатив "Енергоатому" і виробникам "зеленої" електроенергії по 0,9 млрд грн (тобто сукупно - 1,8 млрд грн).

Відповідні виплати були здійснені за рахунок коштів, які "Укренерго" залучило як позики в держбанків.

31.12.2020 "Укренерго" підписало кредитні угоді з трьома держбанками на отримання кредитів загальним обсягом 10,25 млрд грн (у т.ч. від Ощадбанку - 5 млрд грн, Укрексімбанку - 4 млрд грн, Укргазбанку - 1,25 млрд грн).

Як повідомлялося, Ощадбанк і Укргазбанк вже видали "Укренерго" позики на 6,25 млрд грн, які були рівномірно розподілені "ГарПоком" в лютому між "зеленою" генерацією і "Енергоатомом".

У січні НКРЕКП наказала "ГарПоку" направити не менше 50% отриманих від "Укренерго" (за рахунок залучення вказаних кредитів держбанків на 10,25 млрд грн) на погашення заборгованості перед ДП "НАЕК "Енергоатом".

Перед цим прем`єр Денис Шмигаль заявив, що попереднє рішення по розподілу 10,25 млрд грн кредитів під держгарантії, отриманих НЕК "Укренерго" від трьох держбанків для погашення її заборгованості перед "Гарантованим покупцем", передбачає рівний поділ коштів між "Енергоатомом" і ВДЕ-генерацією.

Глава уряду уточнював, що при такому підході сторони в результаті отримають, приблизно, по 5,1 млрд грн.

За інформацією "ГарПока", держпідприємство розподіляє кошти, що отримуються від "Укренерго", між "Енергоатомом" і ВДЕ згідно з алгоритмом, затвердженим НКРЕКП. Відповідно до цього алгоритму, з 10,25 млрд грн кредитних коштів держбанків "ГарПок" повинен виплатити "Енергоатому" - 3,15 млрд грн, ВДЕ - 7,1 млрд грн.

Чинне законодавство передбачає оплату з бюджету як мінімум 20% "зеленої" електроенергії. Але необхідно конкретизувати джерела і конкретні суми цих виплат шляхом внесення змін до держбюджету-2021.

Згідно з підписаним торік Меморандумом між урядом та виробниками енергії з відновлювальних джерел, останні мали отримати оплату 40% заборгованості або 8,96 млрд грн у IV кварталі 2020 року. Решта 60% заборгованості має бути сплачена рівними частинами цьогоріч по 15% або 3,36 млрд грн щоквартально. Таким чином, на 31 березня виробники ВДЕ мали отримати 12,32 млрд грн, або 55% заборгованості.

Українська асоціація відновлюваної енергії констатувала, що за підсумками І кварталу уряд виконав свої зобов’язання за Меморандумом менш як на половину.

"Фактичний рівень погашення заборгованості перед виробниками ВДЕ складає 37,6% від обіцяного", – заявили в асоціації, додавши, що не всі виробники зеленої енергетики отримали виплати: борги тих, хто звернувся до суду щодо стягнення заборгованості, "Гарпок" не визнає.

В.о. міністра енергетики Юрій Вітренко заявляв, що швидким варіантом вирішення питання боргу перед виробниками "зеленої" електроенергії (ВДЕ) може стати випуск "зелених" облігацій на суму до 24 млрд грн.

Ю. Вітренко також повідомив, що на погашення боргу буде спрямована також як мінімум половина кредитів держбанків для "Укренерго" на суму 10,25 млрд грн.

Згодом в.о. глави Міненерго уточнив, що емітентом "зелених" облігацій для розрахунків з виробниками "зеленої" електроенергії (ВДЕ) може стати "Укренерго", а самі облігації будуть випускатися під держгарантії.

Говорячи про можливі умови випуску, Ю. Вітренко зазначив, що необхідно тестувати ринок. За його словами, планується, що спеціалізовані інвестори в "зелені" облігації дозволять розмістити такі українські папери за ставкою нижче суверена. "Необхідно тестувати, необхідно робити. Тому що таких прикладів особливо немає", - сказав з цього приводу в.о. глави Міненерго.

Говорячи про більш довгострокове вирішення проблеми оплати гарантованих державою "зелених" тарифів на більш високому, ніж ринковий, рівні, Ю. Вітренко одним з варіантів назвав податок на вуглецеві викиди. За його словами, зараз цей податок в 60 разів нижчий за європейський, і його підвищення до рівня половини від європейського дозволить перекрити потреби ВДЕ вдвічі.

Як повідомлялося, Мінфіні виступає проти випуску ОВДП для погашення "зелених" боргів, пропонуючи як емітента "Укренерго" - з варіантом надання держгарантій за цими паперами.

У держбюджеті на 2021 рік передбачено право Кабміну надавати для "Укренерго" держгарантії по кредитам на 24 млрд грн.

У Верховній Раді зареєстрований законопроект №5041, який передбачає для розрахунків з виробниками "зеленої" електроенергії випуск облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) на суму 25 млрд грн, тоді як раніше поданий і відкликаний подібний законопроект передбачав їх випуск на 19,6 млрд грн.

У жовтні Мінфін повідомив Кабміну, що не вбачає можливості закласти в держбюджеті компенсацію виробникам електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

У кінці липня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав закон про зниження "зеленого" тарифу (на 15% - для сонячних електростанцій і на 7,5% - для вітрових).

За даними Міненерго, зниження "зелених" тарифів заощадило "ГарПоку" в серпні-жовтні 2020 року 1,5 млрд грн.

Нагадаємо, тариф "Укренерго" на передачу електроенергії має покривати нестачу коштів ДП "ГарПок" для виплат по "зеленому" тарифу.

У серпні 2020 року тариф "Укренерго" на передачу електроенергії зріс на 55% (до 240,23 грн/МВт-год). За рішенням НКРЕКП, у грудні він збільшився на 30% (до 312,76 грн/МВт·год).

НКРЕКП з січня 2021 року знизила тариф ПрАТ "НЕК" Укренерго" на передачу електроенергії на 6% в порівнянні з чинним в грудні - до 293,93 грн/МВт-год (без ПДВ).

10.03.2021 НКРЕКП вирішила залишити тариф "Укренерго" на передачу електроенергії з 01.04.2021 на рівні 293,93 грн/МВт-год.

За оцінками Міністерства фінансів, у 2020-2023 роках збитки НЕК "Укренерго" перевищать 26 млрд грн, у т.ч. в 2020 році - 15,1 млрд грн, в 2021 році – 3,5 млрд грн, в 2022 році – 4,6 млрд грн, а в 2023 році – 3,1 млрд грн.

"Укренерго" за три квартали 2020 року зафіксувало збиток 28,6 млрд грн (за перше півріччя - 18 млрд грн).

"Зелений" дефіцит у фінплані "Укренерго" на 2021 рік - 17,2 млрд грн.