"Укренерго" ініціює підвищення тарифу на 30% до кінця року та ще 60% - на 2021 рік

Все про економіку та фінанси

НЕК "Укренерго" запропонує енергорегулятору (НКРЕКП) підвищити тариф на передачу електроенергії з 1 листопада і до кінця поточного року без урахування дефіциту держпідприємства "Гарантований покупець" за "зеленими" тарифами для промислових СЕС, в результаті чого тариф зросте з 240,33 грн/МВт до 313,07 грн/МВт-год. Таке рішення прийняла НЕК за підсумками відкритого обговорення змін до тарифу на передачу 25 вересня, пише "Енергореформа".

Раніше проект змін, який виносився на обговорення, припускав підвищення тарифу до 640,48 грн/МВт-год (тобто в 2,7 разів).

"Фінальний рівень тарифу, який запропонуємо на затвердження регулятору з урахуванням дискусії, буде включати на цей момент поки що тільки невраховані раніше витрати, пов`язані з компенсацією сплачених податків, дивідендів, оренди розподільного пристрою на ЧАЕС, а також компенсації домашнім СЕС", - пояснив глава НЕК Володимир Кудрицький за підсумками обговорення.

Згідно з розрахунками компанії, наданими у фіналі обговорень, тариф на рівні 313,07 грн/МВт-год можливий за умови надання в останні місяці 2020 року нетарифних джерел фінансування дефіциту компанії, пов`язаного з ПСО, крім домашніх СЕС, на користь "ГарПока".

За словами Кудрицького, такими альтернативними джерелами може бути зовнішнє фінансування МФО або державних банків.

Він також звернув увагу на закладену в законі №810-IX про умови підтримки відновлюваної енергетики можливість прямого фінансування "зелених" тарифів з держбюджету.

За словами Кудрицького, НКРЕКП в листі до НЕК щодо змін в тариф також рекомендувала щодо дефіциту по компенсації "ГарПоку" розглянути альтернативні джерела.

Крім того, в процесі обговорення проекту тарифу він сказав: "Оскільки фінальний список "зеленої" металургії не затверджений, можемо виключити її з розрахунків", при цьому зазначивши, це істотно не вплине на розмір передбачуваного тарифу для інших споживачів.

Проти підвищення тарифу на передачу майже в три рази (до 640,48 грн/МВт-год) виступали, зокрема, присутні при обговоренні його проекту представники Нікопольського і Запорізького заводів феросплавів, Марганецького ГЗК, "Дніпроазоту", Федерації роботодавців транспорту, об`єднання "Укрметалургпром".

Вони висловили думку, що таке підвищення тарифу загрожує зупинкою промисловості й підтримали ініціативу про введення мораторію на такі дії. Зокрема, директор з економіки НЗФ Олександр Завгородній допустив, що в разі підвищення тарифу на передачу можуть послідувати судові позови про його скасування. Президент "Укрметаллургпрома" Олександр Каленков зазначив: "Компроміс з промисловістю був досягнутий при підвищенні тарифу (до 240,23 грн МВт-год - ЕР) з 1 серпня. Більшого від промисловості вимагати не можна".

За оцінками ДП "Гарантований покупець" ("ГарПок"), на 20.09.2020 борг "Укренерго" за "зеленим" тарифом становив 21,7 млрд грн (на 15.09.2020 - 21,8 млрд грн, на 20.08.2020 - 19,6 млрд), на 10.08.2020 - 18,85 млрд).

За серпень-грудень 2020 року "ГарПок" прогнозує дефіцит коштів для виконання зобов`язань на суму 18,8 млрд грн, з яких 9,8 млрд грн - недостатній обсяг коштів згідно з прогнозним графіком розрахунків НЕК "Укренерго" за послугу та врегулювання небалансів, а 9 млрд грн - оплата в IV кварталі 40% заборгованості перед "зеленою" генерацією, яка була становив на 01.08.2020 (22,4 млрд грн).

P.S.

НЕК "Укренерго" пропонує встановити на 2021 рік тариф на передачу електроенергії в розмірі 501,03 грн/МВт-год, для підприємств "зеленої" електрометалургії - 91,73 грн/МВт-год, йдеться в обґрунтуванні до проекту зміни тарифу, оприлюдненому на сайті держкомпанії.

Згідно з обґрунтуванням, розрахунок тарифу здійснений з урахуванням прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2021-2023 рр. і застосуванням індексу споживчих цін 108,1% в середньому до попереднього року та індексу цін виробників промислової продукції 108,7% (грудень до грудня).

Зазначається, що основний вплив на зміну тарифу мають витрати, пов`язані з виконанням спеціальних зобов`язань (ПСО), які складають в його структурі 81,6% або 406,69 грн/МВт-год.

Витрати на операційну діяльність НЕК у 2021 році без ринкових складових вимірюються 4,23 млрд грн, або 30,83 грн/МВт-год (6,2% в загальній структурі витрат).

"Укренерго" також констатувало, що при розрахунку тарифу враховано зниження обсягів споживання (передачі) електроенергії в 2021 році в порівнянні з 2020 роком на 1,3% внаслідок падіння економіки через протиепідемічний карантин, що є негативним фактором для його формування, оскільки збільшує додаткове збільшення середньозваженого тарифу.

Нагадаємо, що тариф "Укренерго" на передачу е/е повинен покривати нестачу коштів "ГарПока" по компенсації "зеленого" тарифу.