Укрексімбанк відсудив 6 млрд грн у компанії, пов`язаної зі Sky Towers

Все про економіку та фінанси

02.02.2021 Госпсуд м. Києва задовольнив позов Укрексімбанку до ТОВ "Агенція офісного будівництва" (в справі №910/17703/20) та вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 5,95 млрд грн заборгованості за кредитним договором №151407К23 від 25.05.2007.

Згідно з судовими матеріалами, відповідні кредитні кошти були надані Укрексімбанком для ТОВ "Агенція офісного будівництва" на фінансування будівництва громадського центру по вул. Шолуденка, перетин проспекту Перемоги та вул. Борщагівської у Шевченківському районі м. Києва.

Як зазначається, позичальник порушив свої кредитні зобов’язання (забезпечені іпотекою).

Директор департаменту реструктуризації та стягнення Укрексімбанку Олег Лазовський у коментарі для Finbalance розповів, що в ТОВ "Агенція офісного будівництва" проблеми з обслуговуванням кредиту почалися з 2014 року.

“В серпні 2019 р. з метою врегулювання заборгованості між Банком та Боржником було досягнуто домовленостей щодо фінансової реструктуризації. Однак заборгованість так і не було реструктуризовано, тому вже новим менеджментом банку у червні 2020 р. було вирішено розпочати процедуру примусового стягнення.

Згідно з рішенням Господарського суду м. Києва, позовні вимоги банку були задоволені в повному обсязі та стягнуто на користь АТ «Укрексімбанк» майже 6 млрд. гривень боргу”, - зазначив О. Лазовський.

Глава правління Укрексімбанку Євген Мецгер публічно заявляв, що очолюваний ним держбанк розпочав активну роботу з проблемною заборгованість за всіма кейсами.

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром ТОВ "Агенція офісного будівництва" вказаний Девід Ізраел.

У 2019 році, коли повідомлялося про процедуру фінансової реструктуризації боргових зобов’язань ТОВ "Агенція офісного будівництва" перед Укрексімбанком (згідно з законом "Про фінансову реструктуризацію"), серед пов’язаних осіб боржника значилися компанії “Таккадеро Трейдінг Лімітед”, ТОВ “ТКД Інвест”, ПрАТ "Фірма "Занет", “Сімброрум Холдінгс ЛЛС”.

У держреєстрі “Таккадеро Трейдінг Лімітед” і ТОВ “ТКД Інвест” наразі фігурують як засновники ТОВ "Агенція офісного будівництва".

Як писав Finbalance, відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва ще від 15.08.2016, ТОВ “Агенція офісного будівництва” фігурувало в матеріалах кримінального провадження №32015100060000192 від 01.09.2015 за фактом “привласнення службовими особи ТОВ «Агенція офісного будівництва», ТОВ «Ант Япи», АТ "Укрексімбанк", за попередньою змовою групою осіб, грошових коштів в особливо великих розмірах, отриманих від вказаного банку на будівництво офісного центру МФК «SkyTowers» по вул. Шолуденка в м. Києві” (цитата).

Sky Towers – один з найвідоміших проектів KDD Group – свого часу одного з найбільших девелоперів в Україні. Одними з її основних бенефіціарів вважалися брати Константиновські та структури, нечужі екс-міністру вугільної промисловості Віктору Тополову.

У 2011 році повідомлялося, що стратегічним інвестором KDD Group став Андрій Веревський (контролює агрохолдинг «Кернел»), придбавши 68,2% акцій за 16 млн дол. Водночас вже у 2012 році з`явилася інформація, що офісно-готельний комплекс Sky Towers (а ще житловий комплекс "Зазим’є" в Київській області) придбала американська компанія Cimbrorum Holdings. За даними ЗМІ, сума угоди нібито склала 202,4 млн дол, причому продавець нібито мав отримати лише 12 млн дол, тоді як решта була зарахована як покриття боргів KDD Group (у т.ч. перед Укрексімбанком – на 168,4 млн дол). Власник компанії-покупця не розкривався.

Додамо, що 05.11.2020 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Укрексімбанку та залишив без змін ухвалу Госпсуду м. Києва від 22.06.2020, якою було затверджено звіт ліквідатора та ліквідовано ПАТ “Електроприлад” у зв’язку з банкрутством (справа №910/21472/17).

Згідно з судовими матеріалам, в процесі ліквідаційної процедури було погашено кредиторські вимоги ПАТ «Електроприлад» на 55,2 млн грн.

Обсяг боргів цієї збанкрутілої компанії перед Укрексімбанком - 3,4 млрд грн.

ПАТ "Електроприлад" було поручителем й іпотекодавцем по боргам ТОВ “КоронАгро” (визнане банкрутом у липні-2017) перед Укрексімбанком. В іпотеку держбанку були передані корпуси та нежилі приміщення за адресою м. Київ, вул. Глибочицька, 17 заставною вартістю 155,5 млн грн.

За даними НКЦПФР, на кінець 2017 року власником 93,8% акцій ПАТ "Електроприлад" була компанія “Арпанет Холдингс Лімітед”. У держреєстрі її бенефіціаром вказаний Олександр Унинець.

За даними держреєстру, кінцевим бенефіціаром ТОВ “КоронАгро” є згаданий вище Віктор Тополов (екс-нардеп та екс-міністр вугільної промисловості).

Раніше Arpanet Holdings Limited пов’язували з дружиною В. Тополова, називаючи компанію одним з міноритаріїв згаданої вище KDD Group.