"Укрексімбанк" сподівається, що компанія Клюєвих поверне 5 млрд грн боргу

Все про економіку та фінанси

За підсумками січня-вересня Укрексімбанк опинився на третьому місці серед діючих банків за обсягом збитків, які склали 8,33 млрд грн. За 2014 рік його результат був ще гіршим – непочесне 2-е місці з показником 9,8 млрд грн. (за міжнародними ж стандартами фінзвітності "мінус" становив 11,25 млрд грн).

Будучи одним з найактивніших операторів ринку кредитування бізнесу, Укрексімбанк має на сьогодні найбільш проблемний портфель. Принаймні, співвідношення його резервів до кредитів юрособам – 64,8% - найвище (тобто найгірше) серед ТОП-банків.

Можливо, частково це зумовлено тим, що у звітності він дещо чесніше відображає реальний масштаб проблем, ніж інші учасники ринку. Проте додатковим свідченням існування чи не найбільших проблем у системі є більш ніж висока судова активність держбанку, яка явно виділяється на тлі інших банків, і ми це унаочнимо серією публікацій.

У будь-якому разі це проблема для всіх громадян – платників податків. Оскільки діри в балансі держбанку латаються фактично з гаманцям кожного з нас: для докапіталізації фінустанови Мінфін випускає держоблігації, НБУ згодом їх викуповує, здійснюючи при цьому емісію гривні. А це зрештою стимулює подальше ослаблення гривні й розкручування інфляції. А ще ж Нацбанк надає мільярдні рефінансування...

У минулому році на докапіталізацію Укрексімбанку вже було спрямовано «лише» 5 млрд грн. За попередніми ж оцінками Мінфіну та Мінекономрозвитку, за результатами нинішнього стрес-тесту Укрексімбанку може знадобитися ще 26 млрд грн. Судячи з усього, це буде найбільший дефіцит капіталу за підсумками нинішньої діагностики банків.

Чим зумовлена така ситуація? Справа далеко не тільки в тому, що Укрексімбанку доводиться виконувати не завжди достатньо економічно обґрунтовані держзавдання. Більша проблема – хронічна неефективність топ-менеджменту фінустанови, який в різні роки у т.ч. йшов на повідку в політичного керівництва держави та наближених до нього осіб, фінансуючи в т.ч. сумнівні проекти, не прораховуючи достатньо ризики і т.д.

Більш ніж показовий приклад - історія з кредитуванням «Заводу напівпровідників», який пов`язаний з Клюєвими. На цю проблему звертали увагу в т.ч. у Генпрокуратурі, вказуючи, що «один з держбанків» надав цьому підприємству кредити на 250 млн євро.

28 жовтня Вищий господарський суд прийняв до розгляду апеляційну скаргу на рішення судів нижчих інстанцій у справі про банкрутство вказаної компанії. І в ній якраз фігурує епізод про заборгованість «Заводу напівпровідників» перед Укрексімбанком на 5 млрд грн.

Наскільки високі шанси в держбанку в судовому порядку стягнути відповідні кошти? З одного боку, Донецький апеляційний господарський суд вже підтвердив ухвалу Господарського суду Запорізької області, що зобов’язання підприємства перед держбанком повністю забезпечені заставою майна боржника, а тому вони мають задовольнятися у позачерговому порядку (в порівнянні з іншими кредиторами).

З іншого боку, розпорядник майна «Заводу напівпровідників» вказував у суді на те, що на момент звернення банку з грошовими вимогами до боржника продукція майбутніх періодів на суму 9,4 млрд грн за період з 2012 по перше півріччя 2015 фактично відсутня... Решта продукції майбутніх періодів за період друге півріччя 2015 року - 2018 р. також лише прогнозується на майбутнє та відсутня на цей час. А це означає, що повернення коштів Укрексімбанком виглядає більш ніж примарним...

Далі буде.

Finbalance