"Укрексімбанк" намагається відсудити мільярди гривень у мережі "Амстор"

Все про економіку та фінанси

Господарський суд Дніпропетровської області розглядає заяву Укрексімбанку щодо визнання його грошових вимог на 1,45 млрд грн до ТОВ «Капітель-Інжиніринг» (входить в групу «Амстор», 70% акцій якої контролює «Смарт-Холдинг» нардепа В. Новинського).

09 вересня ця компанія була визнана банкрутом й відкрито ліквідаційну процедуру строком на 3 місяці. Згідно з проміжним ліквідаційним балансом, її кредиторська заборгованість становить 1,54 млрд грн.

Цей таки Госпсуд Дніпропетровської області розглядає низку інших позовів Укрексімбанку по угодам 2006-2009 рр. до ТОВ «Капітель-Інжиніринг», ТОВ «Амстор», ТОВ «Торгівельний будинок «Амстор», ТОВ «Амстор-М», ТОВ «Амстор-Інвест».

Якщо їх додати до першого зі згаданих позовів, виходить, що сума претензій Укрексімбанку до групи «Амстор» перевищує 3 млрд грн (хоча не виключено, що деякі епізоди можуть «перетинатися» й сукупний обсяг претензій держбанку дещо менший).

У квітні в «Смарт-Холдингу» заявляли, що борг мережі «Амстор» перед банками складає близько 160 млн дол, перед постачальниками – близько 300-350 млн грн.

Принаймні, частина заборгованості була сформована ще до кризи 2008-2009 рр.

Як повідомлялося, В. Новинський зайшов в «Амстор» у 2009 році, сплативши символічні 100 дол через переобтяженість мережі боргами (вона була на межі банкрутства).

Майже половина магазинів «Амстора» знаходиться в зоні АТО. Причому вони за різними даними продовжували роботу під іншою вивіскою з початку військового конфлікту на Донбасі.

На початку 2015 року між «Смарт-Холдингом» та одним з міноритаріїв «Амстора» В. Вагоровським (керував мережею, контролюючи близько 15% акцій) відбувся корпоративний конфлікт. Сторони звинувачували одна одну в рейдерстві та інших злочинах.

Влітку поточного року «Смарт-Холдинг» вирішив передати супермаркети «Амстора» для мережі Fozzy Group (відома супермаркетами «Сільпо», «Фора» тощо). Як зауважувалося, будуть укладатися договори оренди по кожному магазину.

Учасники ринку та експерти відзначали, що оренда – досить поширена схема придбання торгових мереж, яка в т.ч. дозволяє убезпечити нового власникам від старих боргів.

За даними ЗМІ, на початку осені представники силових органів провели обшук у квартирі В. Вагоровського в рамках низки кримінальних проваджень, які порушені за фактом захоплення магазинів торгової мережі озброєними людьми, незаконного привласнення активів компанії за підробленими документами, співпраці з «ДНР».

На початку листопада на допит до слідчих ходив і В. Новинський. Як він розповідав, його допитували по справі щодо корпоративного конфлікту в мережі «Амстор». 

Довідково. Збиток Укрексімбанку за 9 місяців склав 8,33 млрд грн. У 2014 році він задекларував збиток 9,8 млрд грн за нацстандартами фінзвітності та 11,25 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.

Співвідношення резервів до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 64,8%.

За попередніми оцінками Мінфіну та Мінекономрозвитку, необхідна сума докапіталізації "Укрексімбанку" за результатами стрес-тесту становитиме близько 26 млрд. грн (це при тому, що у 2014 р. він уже докапіталізовувався на 5 млрд грн). А збиток цього держбанку в поточному році може скласти 10,4 млрд грн.