Україна збільшила імпорт електроенергії з Білорусі

Все про економіку та фінанси

За даними "Укренерго", імпорт електроенергії з Білорусі у понеділок, 8 листопада, зріс до 400 МВт-год, пише "БізнесЦензор".

Як констатується з посиланням на дані ENTSO-E, імпорт у такому обсязі заявлений в понеділок на всі години доби, за винятком останньої. Таким чином Україна може отримати протягом доби 9200 МВт-год білоруської електроенергії, що відповідає орієнтовно 2% добового споживання.

За інформацією "Укренерго", середньодобове споживання за період з 25 по 31 жовтня становило 432,3 тис. МВт-год.

За результатами добових аукціонів з розподілу міждержавних перерізів на 8 листопада, із запропонованих системним оператором 885 МВт перетину потужність 475 МВт на кожну годину доби викупило ТОВ "ЕРУ Трейдинг", ще 400 МВт – "ТЕТ Груп" та ще 10 МВт – ТОВ "Овіс".

На 9 листопада 885 МВт потужності перетину розділили "ЕРУ Трейдинг" і "ТЕТ груп" – 485 МВт та 400 МВТ відповідно

Як повідомлялося, згідно за даними на сайті ENTSO-E, імпорт електроенергії з Білорусі в Україну розпочався 6 листопада по 5 МВт щогодини. 7 листопада він здійснювався по 15 МВт протягом чотирьох годин з 16:00 до 20:00.

Голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус раніше повідомляв, що імпорт електроенергії з Білорусі здійснює компанія "ТЕТ груп", заснована влітку 2021 року. У понеділок наявність контракту на імпорт електроенергії із Білорусі підтвердив засновник "ТЕТ груп" Віталій Бутенко, який раніше працював у структурах енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова.

За підсумками місячного аукціону на листопад 885 МВт потужності для імпорту з Білорусі викупила НАЕК "Енергоатом", ще 15 МВт – ТОВ "Електро Ком`юніті". Але протягом тижня потужності перетину для імпорту з Білорусі кілька разів виставлялися на добові аукціони, поновлені з 1 листопада з початком постачання з 3 листопада.

У результаті, на 3 та 4 листопада пропонувалося по 900 МВт, на 5 та 6 листопада – по 15 МВт, на 8 та 9 листопада по 885 МВт. Це дало привід учасникам ринку допускати відмову "Енергоатому", як і "Електро Ком`юніті" від права на перетин у ці дні.

На 7 листопада потужність перерізу не розподілялася на добовому аукціоні. Учасники ринку припускають, що імпорт здійснювався за результатами місячного аукціону, натомість могла бути переуступка фізичного права на перетин.

За результатами добових аукціонів потужності для імпорту з Білорусі викуповувала "ТЕТ груп" Віталія Бутенка – 400 МВт на 3 листопада, 500 МВт на 4 листопада, 5 МВт – на 6 листопада, по 400 МВт – на 8 та 9 листопада. Крім того, переможцем аукціонів ставала "ЕРУ Трейдинг" Ярослава Мудрого та Дейла Перрі – по 10 МВт на 5 та 6 листопада, 475 МВт – на 8 листопада та 485 МВт – на 9 листопада. 10 МВт на 8 листопада викупило ТОВ "Овіс Трейд". 2 МВт на 3 листопада - ТОВ "Енергопостачальник". При цьому всі перші п`ять днів листопада імпорт із Білорусі фізично не здійснювався. Також не було зазначено про бронювання потужностей на сайті ENTSO-E.