Україна і Туреччина підписали угоду про зону вільної торгівлі

Все про економіку та фінанси

У присутності президента України Володимира Зеленського та президента Турецької Республіки Реджепа Таїпа Ердогана у Києві було укладено Угоду про вільну торгівлю між Україною й Туреччиною. Документ підписали прем`єр-міністр України Денис Шмигаль та міністр торгівлі Туреччини Мехмет Муш, констатує Офіс глави Української держави.

«Навіть до підписання Угоди наша взаємна торгівля встановила рекорд і зросла за минулий рік до 7 млрд дол – більш ніж наполовину. Це доказ, що наша мета, прагнення президентів двох країн – а це 10 млрд дол, – більш ніж реальна. А Угода про вільну торгівлю допоможе досягти її більш швидко, ніж очікували», – наголосив В.Зеленський.

«На наших перемовинах ми розглянули кроки, які можна зробити, щоб вивести до рівня 10 млрд дол наш товарообіг, який минулого року продемонстрував зростання у 60% і сягнув 7,5 млрд дол. Щиро вірю, що Угода про вільну торгівлю, яка була щойно підписана, допоможе нам швидко досягти цієї мети», – сказав Реджеп Таїп Ердоган.

Нагадаємо, 2 лютого Кабмін затвердив проект Угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною, повідомляло Мінекономіки.

“Завдяки Угоді всі дружні країни Чорноморського басейну – Грузія, Молдова, Болгарія, Румунія, Туреччина та Україна – будуть поєднані угодами про вільну торгівлю зі спільними правилами. Тому документ має величезне значення для всього регіону. Зміцнення стратегічного партнерства України і Туреччини розкриє нові економічні та геополітичні перспективи, а також зміцнить наші позиції, що надважливо в умовах активізації російської агресії”, – підкреслила перший віце-прем’єр - міністр економіки Юлія Свириденко.

Як зазначалося, ключова позиція домовленості – встановлення Туреччиною 0% мит на 10 337 товарних позицій, що складає 95% від загальної кількості товарів, які експортуються Україною. Крім того, ще на 1348 товарних позицій будуть діяти тарифні квоти або зменшені мита.

Завдяки встановленню 0% мита на постачання Туреччиною зернових Україна отримає покращені умови доступу на турецький ринок переробленої аграрної продукції. Також Угодою передбачається повне скасування турецьких мит на промислову продукцію.

Для забезпечення розвитку вітчизняної металургії Україна залишила за собою право застосувати експортне мито на вивезення металобрухту. У той же час, Туреччина відкриває внутрішній ринок для нашого металу. По 510 з 840 металургійних товарів встановлюється нульове мито. Ще на 130 встановлено часткове зменшення мита, що дає нам переваги у порівнянні з російським металом. Для 167 товарів металургії надаються квоти щонайменше на 411 тисяч тонн.

Крім того, Україна зберігає дію мит на вживані автомобілі і секонд-хенд і встановлює трьох- і пʼятирічні перехідні періоди дії мит на транспортні засоби і продукцію легкої промисловості.

Також вироблений з турецької сировини товар після активування угоди буде вважатися українським і зможе безмитно потрапити на ринки усіх європейських країн, відповідно до сертифікату EUR1.

"Угода матиме загальний позитивний ефект для економіки України. В галузях, що працюватимуть на експорт, будуть створені нові робочі місця, згенерована додана вартість, сплачені податки. За попередніми прогнозами угода щорічно даватиме +2,2% до ВВП і +2,6% до доходів домогосподарств", - зауважують в Мінекономіки.

“Запровадження нових правил створить нові реалії для українських галузей. Для м’якшої та поступової переорієнтації низки галузей Міністерство економіки розробило відповідний пакет рішень”, – додала Юлія Свириденко.