Імпорт газу: Україна і Словаччина домовились про збільшення потужностей

Все про економіку та фінанси

"Оператор ГТС України" (ОГТСУ) та словацький оператор Eustream a.s. домовились про збільшення гарантованих потужностей для імпорту природного газу зі Словаччини на 15 млн кубометрів на добу на точці "Будінце", пише "БізнесЦензор" з посиланням на дані ОГТСУ.

Таким чином гарантовані потужності на точці "Будінце" на строк з 3 лютого по 31 березня збільшені з 27 млн куб. м на добу до 42 млн куб. м на добу.

Нові гарантовані потужності будуть розподілятись через аукціони на платформі: на лютий через добові аукціони, а на березень – через добові і місячний. Бронювання нових потужностей здійснюватиметься за чинними тарифами.

"До захисту енергетичної безпеки України належить максимацізація гарантованих потужностей, які не залежать від наявності транзиту. Саме на цьому команда Оператора ГТС сфокусувалась останні п’ять місяців – створити додаткові можливості для гарантованого забезпечення України природним газом. Ми вдячні, що на найвищому політичному рівні отримали максимальну підтримку у вирішенні цього завдання", – зазначив голова Оператора ГТС Сергій Макогон.

Він нагадав, що у 2014 році потужності для імпорту газу у точці "Будінце" (Словаччина) в об’ємі до 27 млн кубометрів на добу стали першими гарантованими потужностями, про які домовилась Україна.

А з 1 березня 2020 року оператори запустили віртуальний реверс через точку "Вельке Капушани" - "Ужгород". Сумарна доступна потужність (гарантована та переривиста) для імпорту газу зі Словаччини сягає 197 млн куб. м на добу.

Як повідомлялося, з 1 лютого вперше в історії розпочався фізичний імпорт газу з Угорщини в Україну в об’ємі близько 3 млн кубометрів на добу.

Загалом на лютий 2022 року трейдери забронювали понад 195 млн куб. м потужностей для імпорту газу до України. З них – 124,8 млн куб. м (4,46 млн куб. м на добу) з Угорщини.

Наприкінці року "Оператор ГТС України" та оператор ГТС Угорщини компанія FGSZ уклали угоду про взаємодію для запровадження з 1 січня 2022 року гарантованих потужностей для транспортування природного газу з Угорщини в Україну.

Угода дозволить фізично транспортувати щодобово до 8 млн кубометрів газу з Угорщини до України, що відповідає добовому обсягу споживання газу Києвом. Разом з наявними добовими потужностями зі Словаччини (27 млн куб. м) загальний обсяг гарантованої потужності для імпорту газу в Україну збільшиться до 35 млн куб. м на добу.

Нагадаємо, з 1 жовтня російський "Газпром" зупинив транзит газу територією України у напрямку Угорщини.

За даними "Оператора ГТС", зупинка фізичного транзиту газу до Угорщини через Україну значно обмежила можливості українських та іноземних замовників імпортувати газ цим маршрутом, оскільки за цим напрямком раніше існувала можливість лише віртуального реверсу газу.