Ухилятися від податку на нерухомість стало простіше, - експерт

Все про економіку та фінанси

27 вересня 2014 вступив в силу закон №1673-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переведення садових і дачних будинків в житлові будинки та реєстрації в них місця проживання», який дозволяє переведення дачних будинків у житлові. Цей закон опублікований 26 вересня в газеті «Голос України».

Документ доповнює Житловий кодекс УРСР статтею 8-1, за якою громадяни в порядку, визначеному Кабміном, отримують право на надання статусу житлових приміщень дачним і садовим будинкам, які відповідають технічним і санітарним нормам. Для цього людині потрібно звернутися до відповідних органів місцевого самоврядування, після чого спокійно зареєструватися (прописатися) на дачі.

Після переведення дач в житлові будинки вони автоматично стають об`єктами нарахування податку на нерухомість.

Хороша новина в тому, що переводити чи ні дачу в статус житлового будинку - справа добровільна, зазначають експерти.

«У законі сказано, що громадяни МАЮТЬ ПРАВО на переведення дачних і садових будинків у житлові. Тобто це не є обов`язковим для громадян», - зазначає юрист податкової практики юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Євген Васьковський.

При цьому, на його думку, закон може використовуватися для ухилення від сплати податку на житлову нерухомість. «Згідно з положеннями ст. 265 ПКУ житлова нерухомість (квартири і будинки, їх частини) обкладаються податком. Не обкладаються податком садові або дачні будинки, але не більше одного такого будинку на одного платника податків», - розповідає Є. Васьковський.

За словами юриста, також не обкладаються податком:

- Квартира або квартири, що знаходяться у власності одного платника податків, загальною сумарною площею 120 кв. м або менше;

- Житловий будинок або житлові будинки, що знаходяться у власності одного платника податків, загальною сумарною площею 250 кв. м або менше;

- Квартира (квартири) + житловий будинок (будинки), що знаходяться у власності одного платника податків, загальною сумарною площею 370 кв. м або менше.

Є. Васьковський наводить приклад можливого ухилення від сплати податку на нерухомість.

«Платник податків володіє квартирою площею 300 кв. м і дачним або садовим будинком площею 50 кв. м. До прийняття закону він повинен був сплачувати податок за 180 кв. м квартири (враховуючи пільгу в 120 кв. м для квартир). Тепер він зможе перевести свій дачний або садовий будинок в житловий, стане власником і квартири, та житлового будинку, отримає пільгу в 370 кв. м і, враховуючи, що загальна площа належної йому житлової нерухомості (квартира + будинок) становить 350 кв. м, сплачувати податок не буде (менше 370 кв. м)», - пояснює юрист.