У "брата" Платинум Банку 95% кредитного портфелю – позики пов’язаним особам

Все про економіку та фінанси

Згідно зі звітністю «Фінбанку», за підсумками 9 місяців поточного року він зафіксував збиток 52,9 млн грн, тоді як за аналогічний період минулого року – 21,1 млн грн.

Чистий процентний дохід – 119 тис грн. Чисте збільшення резервів під знецінення кредитів та заборгованості клієнтів, коштів в інших банках – 120,5 млн грн. Кредитний портфель (до вирахування резервів) скоротився до 889 млн грн (з 915 млн грн. на початок року), майже на 100% це позики юрособам. На кінець вересня кредитний портфель покривався резервами на 27,4%.

За даними «Фінбанку», обсяг кредитної заборгованості «інших пов’язаних осіб» на кінець вересня становив 843,5 млн грн, тобто 95% всього кредитного портфелю (див. нижче таблицю)… Вказані позики «інших пов’язаних осіб» покривалися резервами на 23,5%.

Основа пасивів банку – субборг, який зменшився до 295,6 млн грн з 426 млн грн на початку року (обсяг коштів клієнтів зріс до 123,6 млн грн з 121,8 млн грн).

Статутний капітал «Фінбанку» за 9 місяців лишився незмінним (185 млн грн), а власний капітал збільшився до 195,2 млн грн (за рахунок внесення «іншого додаткового капіталу» на рівні 74,5 млн грн).

Нагадаємо, нещодавно з’являлася неофіційна інформація, що за результатами стрес-тесту ця фінустанова нібито потребувала докапіталізацію на 753 млн грн, причому 528 млн грн - до кінця року.

Водночас на такому фоні «Фінбанк» офіційно декларує значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу на рівні 67,38% при нормативному значенні не менше 10%. Як уточнюється в звітності, в ІІІ кварталі на підставі дозволу НБУ відбулась трансформація субординованого боргу у капітал як фінансової допомоги від акціонера банку.

Як писав Finbalance, в аудиторському висновку аудиторської фірми «Інтер-аудит» до річної звітності Фінбанку за 2015 рік констатувалося, що за підсумками 2015 року резерв під заборгованість за кредитами має бути збільшеним на 101,2 млн грн. Крім того, аудитори вказали, що 85,53% від балансової вартості кредитів (без врахування сформованих резервів) складають кредити за якими встановлені процентні ставки у розмірі від 1% до 2% річних, що негативно впливає на процентні доходи банку...

Додамо, що 14 липня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити заяву Фінбанку про відстрочку виконання рішення цього ж суду від 22.05.2015, яким було задоволено позов аеропорту «Бориспіль» щодо стягнення з Фінбанку 79,95 млн грн. (відповідні кошти були забезпеченням по акредитиву). Клопотання про відстрочку банк мотивував тим, що одночасне списання з рахунків банку стягуваної суми призведе до віднесення його до категорії проблемних та припинення діяльності (через погіршення ліквідності).

Довідково

За даними Фінбанку, на кінець ІІІ кварталу-2016 його активи становили 673 млн грн, тоді як на кінець 2014 року – 1,8 млрд грн, а на кінець 2013 року - 2,96 млрд грн.

В аудиторському висновку до річної фінзвітності Платинум Банку за 2014 рік вказувалося, що позаторік Платинум Банк згідно з договорами про відступлення прав вимог придбав кредити юридичних та фізичних осіб, балансова вартість яких станом на 31 грудня 2014 року складала 1,23 млрд грн.

Торік тодішній в.о. глави правління Платинум Банку (до переходу на роботу в цей банк була заступником глави правління Фінбанку; сьогодні вона – заступник глави НБУ) Катерина Рожкова розповідала Finbalance, що придбанням портфелю у Фінбанку «ми почали займатися в грудні 2014 року, сума угоди – близько 1 млрд грн (розмір викупленого кредитного портфелю)». Водночас тоді вона відмовилася уточнити, скільки було заплачено за відповідні активи.

Наразі главою правління «Платинум Банку» є Костянтин Смольський – колишній глава правління Фінбанку.

Нагадаємо, що основним акціонером Фінбанку є Олександр Грановський – бізнес-партнер Бориса Кауфмана, який раніше теж офіційно входив до складу акціонерів цієї фінустанови.

Як заявляли в НБУ, Б. Кауфман «легалізувався» як мажоритарний акціонер «Платинум Банку». Причому фактично це було зроблено примусово - щоб підстрахуватися "про всяк випадок".

На днях у будинку Катерини Рожкової був обшук у рамках кримінального провадження щодо сумнівних операцій банку "Михайлівський" (який стосунок до цього має Платинум Банк - див. тут).

Про намагання Промінвестбанку (який, з огляду на фінансовий стан, особливо "чутливий" до рішень НБУ) стягнути 35 млн дол. з готельних структур Кауфмана-Грановського читайте тут.

Про неоднозначний фінансовий стан Платинум Банку читайте тут і тут. Про депозитний конфлікт "Платинум Банку" та компанії "МТС Україна" (у т.ч. про супровідне кримінальне провадження) див. тут.

P.S. Інсайдерські "грішки" є не лише в Фінбанку, але і його "старшого брата": на кінець червня 41,55% кредитного портфелю "Платинум Банку" - це були позики пов`язаним особам (на кінець грудня-2015 - 43,65%).