У яких ТОП-банків був дефіцит капіталу після І кварталу

Все про економіку та фінанси

Девальвація гривні в І кварталі 2016 року (на 01.04.2016 офіційний курс НБУ був 26,22 грн/дол., тоді як на 01.01.2016 – 24,00 грн/дол.) призвела до погіршення показників достатності (адекватності) капіталу в ТОП-банків, що актуалізувало для них потребу доформування резервів та проведення чергових етапів докапіталізації. Це вже не кажучи, що більшість ТОП-банків і так потребували нові вливання в капітал за результатами торішнього стрес-тесту. 

Згідно з неофіційними даними НБУ, на які посилається газета «Дзеркало тижня. Україна» (див. нижче таблиці), серед 13 найбільших діючих банків станом на 01 квітня низка банків за нацстандартами фінзвітності мала значення нормативу Н2, які були меншими від 10% - мінімального рівня, який вимагає НБУ (якщо не брати до уваги кризові пом’якшення регулятора, погоджені з МВФ).

1. Сбербанк – 4,1%. Звернемо увагу, що на днях ця фінустанова повідомила, що наглядова рада ухвалила рішення про збільшення статутного капіталу на 4,3 млрд грн (до 12,5 млрд грн.) шляхом конвертації раніше отриманих міжбанківських кредитів у капітал. Як підкреслювалося в офіційній заяві, це відбувається в рамках погодженого з НБУ плану докапіталізації. Зауважимо, що в фінзвітності за І квартал-2016 Сбербанк чомусь не оприлюднив показники нормативів (у т.ч. Н2).

2. Укрсоцбанк (Unicredit Bank) – 6,8%. Наприкінці лютого ця фінустанова повідомила, що погодила з НБУ план докапіталізації на 10,65 млрд грн. 31 березня збори акціонерів ухвалили рішення про збільшення його статутного капіталу на 3,8 млрд грн. З тиждень тому була інформація, що акціонери затвердили результати нарощування «статутника» на вказану суму. Чи брала в ньому участь Альфа-Груп (яка поглинає Укрсоц), і якщо так, то в якому вигляді, не уточнювалося. Торік навесні Укрсоцбанк був докапіталізований на 500 млн дол. через переоформлення в капітал кредитів, раніше отриманих Укрсоцбанком від групи Unicredit.

3. Альфа-банк – 6,8%. У грудні фінустанова повідомила про збільшення статутного капіталу на 3,135 млрд грн (це мало відбутися за рахунок конвертації субборгу). Інформація про додаткову докапіталізацію не поступала. Торік прес-служба «Альфа-банку», коментуючи для Finbalance порушення ним нормативу Н2 за результатами І кварталу-2015 звертала увагу, що згідно з рекомендаціями МВФ, у 2015 році для українських банків допустимим є показник Н2 на рівні 5%, а НБУ прийняв постанову, якою дозволив банкам тимчасово порушувати в т.ч. зазначений норматив. «Банком буде розроблений план заходів по усуненню порушень після завершення діагностики, яку проводить НБУ, і буде розрахований на 3 роки», - зауважували в банку.

4. ПУМБ – 6,8%. Два тижні тому глава правління фінустанови Сергій Черненко повідомив, що банк взяв зобов’язання перед НБУ до 01 вересня збільшити капітал на 1,28 млрд грн. "Таке зобов`язання прийнято, ми його підписали. Це може бути як пряме збільшення капіталу, так і кошти, отримані в результаті роботи з проблемною заборгованістю, - уточнив банкір. - У Національний банк необхідно було подати лист, підписаний акціонерами, в якому вони беруть на себе такі зобов`язання. Такий лист є", - констатував С. Черненко. Що важливо: основні бізнес-структури Р. Ахметова – ДТЕК і Метінвест – перебувають зараз у непростому фінансовому стані (детальніше – тут).

5. ОТП Банк – 7,7%. У грудні банк заявляв про завершення процедури збільшення статутного капіталу на 2,52 млрд грн (за рахунок конвертації субборгу та інших кредитів, отриманих від материнської компанії). ОТП Банк у звітності підкреслював, що «отримав запевнення акціонера щодо надання підтримки в осяжному майбутньому».

За даними ДТ, на 01.04.2016 показник Н2 був близьким до мінімально необхідних 10% в Укрексімбанку (9,6%) та Приватбанку (10,1%). Детальніше про фінансовий стан цих фінустанов читайте відповідно тут і тут.

Окрема історія (навіть сказати б, проблемна історія) – з Промінвестбанком (детальніше - тут).

Звернемо також увагу, що з наведених нижче даних випливає, що Ощадбанк виконує норматив достатності капіталу. Але як заявляв глава правління фінустанови Андрій Пишний, не виключено, що Ощаду знову знадобиться докапіталізація.

P.S. Щодо згаданих на початку матеріалу "кризових пом`якшень" НБУ в частині дотримання банками нормативу Н2 (вони, до речі, погоджені з МВФ). У травні 2015 року Нацбанк зобов`язав банки мати на кінець січня 2016 року показник достатності регулятивного капіталу як мінімум 5%; на кінець 2017 року - як мінімум 7% і 10% - до кінця 2018 року. Водночас банкам з поточними значеннями Н2 на рівні 7-10% було поставлене завдання збільшити його до понад 10% до початку 2017 року.

У лютому 2016 року глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що банки першої десятки мають забезпечити нульовий рівень адекватності капіталу до 1 квітня 2016 року, другої десятки – до 1 травня 2016 року. До 1 вересня і 1 жовтня 2016 року, відповідно, вони мають покращити цей показник до рівня не менше 5%.