У єврозоні рекордна інфляція - 8,1% у річному вимірі за підсумками травня

Все про економіку та фінанси

За даними Євростату, інфляція в єврозоні за травень сягнула історичного максимуму з моменту запровадження єдиної валюти у 1999 році та досягла показника 8,1% у річному вираженні, констатує DW.

Травневий показник помітно перевищив квітневий – 7,4%, який також був рекордним.

У Німеччині інфляція за травень у річному вираженні склала 8,1%/

Основним драйвером інфляції експерти називають подорожчання енергоносіїв. Воно становило 39,2%, перевищивши квітневе значення на 1,7 процентних пункти. Крім того, вагомий внесок у загальну інфляцію дає зростання цін на продукти харчування, алкоголь та тютюнові вироби, що досягло 7,5%. 

Зростання інфляції в єврозоні безперервно триває з літа 2021 року. Війна в Україні та посилення коронавірусних обмежень у Китаї через поширення омікрон-варіанту коронавірусу помітно посилили зростання цін.

Експерти прогнозують, що для боротьби з різким подорожчанням Європейський центробанк може вперше з 2011 підвищити відсоткову ставку. Про можливість запровадження такого заходу на початку травня попереджала і голова ЄЦБ Крістін Лагард. Проте вона уточнила, що підвищення ставки буде, ймовірно, використано лише після того, як ЄЦБ вживе інших заходів нормалізації грошово-кредитної політики, зокрема перестане купувати державні облігації. Експерти вважають, що це рішення може бути ухвалене на засіданні ЄЦБ вже 9 червня.

На думку експертів, відмінності у показниках інфляції у різних країнах пов`язані з різним ступенем залежності від російських енергоносіїв. Найсильніше зростання цін на енергію позначилося на економіці країн Балтії, які у квітні відмовилися від закупівель російського газу. В Естонії інфляція склала 20,1% – це найшвидше зростання цін серед усіх країн зони євро. У Литві травнева інфляція у річному вираженні виявилася 18,5%, у Латвії – 16,4%. Мінімальним зростання цін виявилося на Мальті, досягнувши лише 5,6% у річному вираженні.

При цьому 30 травня ціни на енергоносії ще зросли після того, як лідери країн Євросоюзу оголосили про введення ембарго на російську нафту, що сприятиме припиненню майже 90% всього російського нафтового імпорту до кінця 2022 року.