У власника "Дельта Банку" був обшук у справі про розкрадання рефінансування НБУ

Все про економіку та фінанси

Згідно з ухвалами Печерського райсуду м. Києва від 07 та 21 березня, в рамках кримінального провадження №12014100000000703 щодо сумнівних операцій Дельта Банку правоохоронці 16 лютого провели обшук у приміщенні, що використовується колишнім власником Дельта Банку.

У документі його означено як "ОСОБА_4" [а в такому форматі "ОСОБА_Х" у судових матеріалах зазвичай описують саме фізичних, а не юридичних осіб; назви останніх переважно вказуються повністю, - Finbalance].

Нагадаємо, за даними НБУ, 70,6% акцій Дельта Банку належали Миколі Лагуну, а 29,4% - американській корпорації Cargill.

Відповідно до документу, дозвіл на обшук був наданий слідчим суддею цього суду 14 лютого «з метою відшукання і вилучення речей і документів, а саме: оригіналів договорів та інших документів, чорнових записів, що пов`язані із діяльністю ТОВ «Трансінвест Україна», ТОВ «Ріал Істейт Компані», ТОВ «Еплада», ТОВ «ТІ ЕЛ СІ Сістемс», ТОВ «САБ-Р», ТОВ «Український Бізнес-Франчайзинг», ТОВ «Боні і Клайд», ТОВ «Мерчант Хауз», ТОВ «Зерноінтерторг», ТОВ «Агроновоком», ТОВ «Віса-Нова», ТОВ «Домо-тех-опт», «Ronway Traiding limited», «Silisten traiding Limited» та «Banbary Management Limited».

Як писав Finbalance, за даними досудового слідства, службові особи «Дельта Банку» упродовж 2014 року одержали від НБУ рефінансування на суму близько 10 млрд грн. За 4,1 млрд грн з числа вказаних коштів банк придбав 535,3 млн доларів США та перерахували їх за кордон в інтересах 12 пов`язаних між собою українських суб`єктів господарювання товариств, окремі службові особи яких водночас були співробітниками Дельта Банку.

Слідчі ГПУ не виключають, що до цих сумнівних операцій могли бути причетні в т.ч. службові особи НБУ. До слова, в 2014 році Дельта Банк отримував рефінансування і в період керівництва в НБУ І. Соркіна (1,42 млрд грн), і С. Кубіва (7,5 млрд грн), і В. Гонтаревої (2 млрд грн).

У лютому ГПУ оголосила підозору екс-голові ради директорів Дельта Банку Олені Поповій в рамках кримінального провадження №12014100000000703, а в середині березня суд наклав арешт на її автомобіль.

Лагун і ТОВ «Агроновоком»

За даними слідчих, в рамках згаданих операцій щодо виведення за кордон, валюти, придбаної за кредитні кошти НБУ, зокрема, 8,4 млн дол було перераховано на рахунки ТОВ «Агроновоком» (нинішня назва – ТОВ «Марількомфрукт») у латвійському JSC Baltic International Bank.

ТОВ «Агроновоком»/ТОВ «Марількомфрукт», як і низка інших згаданих структур, фігурують ще в кримінальному провадженні №42016000000002237 щодо можливого ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах в 2012-2015 роках шляхом виведення коштів на закордонні рахунки офшорних компаній з метою приховування об`єкту оподаткування (досудове розслідування здійснює ДФС).

Згідно з судовими матеріалами, у 2015 році мажоритарний акціонер Дельта Банку Микола Лагун подавав позов до ТОВ «Агроновоком» (ТОВ "Марількомфрукт") і Укрексімбанку щодо визнання недійсним договору поруки, який був укладений у 2011 році між М. Лагуном та Укрексімбанком.

У 2016 році Госпсуд Миколаївської області в рамках справи про банкрутство ТОВ "Марількомфрукт" визнав грошові вимоги держбанку до підприємства на суму 1,32 млрд грн.

25.05.2016 Госпсуд м. Києва задовольнив позов Укрексімбанку та прийняв рішення звернути стягнення на нерухоме майно, що належить ТОВ «Крем-1» (серед кінцевих бенефіціарів якого Антоніна Лагун – сестра Миколи Лагуна), в рахунок погашення боргу ТОВ «Агроновоком» на 44,3 млн дол і 27,06 млн грн (заборгованість виникла на підставі договору від 29.12.2011 про кредитування шляхом відкриття безвідкличного документарного непокритого акредитиву).

Йшлося про земельні ділянки на 28,45 га у Київській області (Києво-Святошинський район, с. Білогородка), цільове призначення яких – під житлову забудову, землі житлової та громадської забудови. Суд встановив спосіб реалізації предмета іпотеки «шляхом продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження за початковою ціною реалізації, визначеною в ході виконавчого провадження суб`єктом оціночної діяльності». Щоправда, 08.12.2016 Київський апеляційний госпсуд дещо змінив це рішення, встановивши початку ціну земельних ділянок на рівні майже 30 млн грн. Вищий госпсуд розглядає касаційні скарги Укрексімбанку і ТОВ «Агроновоком» (ТОВ "Марількомфрукт") на вказані рішення.

Ще такий епізод. Як писав Finbalance, 21.03.2017 Київський апеляційний госпсуд прийняв до провадження апеляційну скаргу НБУ на ухвалу Госпсуду м. Києва від 27.02.2017, якою Нацбанку було повернуто без розгляду позов до ТОВ «Крем-1» щодо стягнення 7,33 млн грн. Свої позовні вимоги НБУ обґрунтовує заборгованістю Дельта Банку на 3,045 млрд грн та просить судові органи звернути стягнення на предмет іпотеки за іпотечним договором від 14.05.2014 на земельні ділянки площею 4,8258 га та 1,3672 га.

Торік НБУ заявляв, що намагається в суді стягнути з М. Лагуна 766,85 млн грн за майновим поручительством (земельними ділянками) по рефінансуванню для «Дельта Банку». На такому фоні 13.02.2017 Києво-Святошинський райсуд Київської області провадження по двом справам за позовом НБУ до Миколи Лагуна про звернення стягнення на предмет іпотеки. Як третя особа в справах фігурує Дельта Банк.

Коли Дельта Банку був визнаний неплатоспроможним (03 березня 2015 року), його борг перед НБУ становив 9,3 млрд грн.

Нещодавно глава НБУ Валерія Гонтарева уточнила, що М. Лагун не давав персональну гарантію під рефінанс для Дельта Банку. "Він отримував рефінанс під заставу паперів Державної іпотечної установи з державними гарантіями <...> Частина заборгованості [Дельта Банку] погашена ФГВФО і НБУ, приблизно 5,3 млрд грн, тому що був закладений портфель споживчих кредитів", - зазначала глава НБУ.

Cargill і ТОВ «Агроновоком»

В ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 09.03.2017 щодо згаданого на початку кримінального провадження №12014100000000703 фігурує такий епізод:

«Боржник [Дельта] банку ТОВ «Яблуневий дар» припинило свої зобов`язання перед банком у сумі 62 млн. 967 тис. 594 євро, посилаючись на зарахування зустрічних вимог з вкладником банку ОСОБА_6, інтереси якого за довіреністю представляє ОСОБА_7, який водночас є першим заступником голови правління ПАТ «Дельта Банк». Також, низка боржників банку (ТОВ «Іллічівський зерновий порт», ТОВ «Яблуневий дар», ТОВ «Танк Транс», ТОВ «СтройБуд Іллічівськ») припинили свої зобов`язання перед банком, посилаючись на сумнівне зарахування зустрічних вимог з іншими особами».

Як писав Finbalance, в рамках кримінального провадження №12015100060007565 правоохоронці підозрюють екс-першого заступника голови ради директорів Дельта Банку Віталія Масюру у виведенні 50,6 млн дол Дельта Банку через «BANK WINTER & CO AG». У січні-2016 він оголошувався в розшук.

Правоохоронні органи пов’язували, зокрема, ТОВ «Стройбуд Іллічівськ» і ТОВ «Іллічівський зерновий порт» з В.Масюрою. При цьому він вважався близьким до міноритарного акціонера Дельта Банку – корпорації Cargill (коментарі В. Масюри з цього приводу див. тут).

Як писав Finbalance, згідно з матеріалами ще одного кримінального провадження (№12015160160000210), до Дельта Банку від кількох його боржників надійшли заяви про припинення боргових зобов`язань (зокрема, ТОВ «Іллічівський зерновий порт» - на 13,8 млн дол і 434,3 млн грн; від ТОВ «Стройбуд Іллічівськ» - 4,5 млн дол) через зарахування зустрічних однорідних вимог, які, як стверджувалося, вони придбали в Cargill Financial Services Internetional Inc (CFSIT). Йшлося про чотири безвідкличні резервні акредитиви 36,9 млн дол.

В ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 18.11.2016 зазначалося, що Cargill Financial Services Internetional Inc придбала акредитиви внаслідок господарської діяльності… з ТОВ «Агроновоком» (ТОВ «Марількомфрукт»), якому й відкривалися акредитиви.

Раніше ж у судових матеріалах констатувалося, що під час перевірок в «Дельта Банку» було виявлено SWIFT-повідомлення щодо вказаних акредитивів, але не виявлено оригіналів юридичної документації стосовно власне випуску акредитивів, зокрема, відповідних рішень уповноважених органів управління банку: правління та кредитного комітету банку, договорів про відкриття акредитивів, заяв, розпоряджень тощо. Крім того, більшість сум акредитивів не була відображена на балансових або позабалансових рахунках банку.

«Крім вищезазначених 4 фіктивних акредитивів, в банку було виявлено SWIFТ-повідомлення стосовно ще 13 фіктивних акредитивів, на загальну суму 105 091 955,16 доларів США», - додавалося в ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 04.02.2016.

Довідково

За даними Фонду гарантування, коли в Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01 березня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,56 млрд грн (96,8% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

За даними Фонду, ринкова вартість активів «Дельта Банку» була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від суми, зазначеної «на папері» на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тутз Ощадбанком - тут, з ДІУ - тутз Cargill - тут і тут, з "Фокстрот" - тут

Про визнання недійсною застави 1,5 тис автомобілів ЗАЗ і 222 Mercedes-Benz корпорації "УкрАВТО" під кредит у Дельта Банку див. тут і тутПро інші невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут

Про визнання Вищим госпсудом недійсною поруки М. Лагуна по зобов`язанням Дельта Банку перед Ощадбанком на 4,3 млрд грн читайте тут

Про звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського «Дельта Банку» читайте тут

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку див. тут.