У випадку війни Кабмін примусово залучатиме кошти з банківських рахунків громадян та підприємств, - законопроект

Все про економіку та фінанси

У разі введення воєнного стану і запровадження мораторію на виплату банківських депозитів кошти клієнтів, що зберігаються на вкладних (депозитних) рахунках у банках, та кошти небанківських фінансових установ, які належать громадянам та/або залучалися від громадян на поворотній основі, можуть залучатися для задоволення потреб держави у фінансових ресурсах в особливий період шляхом зарахування їх частини, розмір якої визначається Кабміном, до державного бюджету. Про це йдеться в законопроекті «Про фінансову систему України в особливий період», який розробили в Кабміні та який опинився в розпорядженні редакції FINBALANCE.

Як зазначається в документі, кошти, залучені таким чином, включаються до державного боргу, який оформлюється державними цінними паперами, що передаються власникам цих коштів. Зобов’язання за такими цінними паперами виконуються державою після закінчення особливого періоду за рахунок коштів державного бюджету на умовах, визначених цими державними цінними паперами.

Це ж саме стосується коштів підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців, а також фермерських господарств у разі введення воєнного стану.

Згідно з документом, якщо він стане законом, то набере чинності з наступного дня після його опублікування.

«Передбачені цим Законом обмеження прав і свобод людини і громадянина можуть бути застосовані у строк з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях до оголошення Верховною Радою України за поданням Президента України укладення миру», - зазначається в прикінцевих положеннях законопроекту.

Також у документі передбачена, зокрема, можливість

- обмеження виплат відсотків та повернення коштів з вкладних (депозитних) рахунків фізосіб на час дії особливого періоду (введення мораторію на виплату банківських депозитів);

- заборони переказу коштів у національній та іноземній валюті за межі України;

- обмеження, зупинення на території України діяльності платіжних систем та операцій з електронними грошима;

- обмеження готівкових розрахунків за участю будь-яких суб’єктів;

- обмеження вивезення готівки за митний кордон України;

- введення тимчасової адміністрації в банки, що контролюються суб’єктами держав-агресорів та їх союзниками;

- виведення Нацбанком своїх активів та активів українських банків з фінансових установ держав-агресорів та їх союзників;

- обмеження чи зупинення проведення операцій за рахунками держав-агресорів та їх союзників.

Цей документ розроблений Мінфіном на виконання Указу Президента від 24 вересня 2014 року та доручення прем’єр-міністра від 27 жовтня 2014 року.

У п`ятницю 23 січня його має розглядати спеціальний урядовий комітет, який очолює глава Кабміну А. Яценюк.

Законопроект погоджено з Нацбанком, Мінекономрозвитку, Мін’юстом, НКЦПФР, Нацкомфінпослуг, Міноборони, МВС.

P.S. (додано 24.01.15 о 10:15)

Як повідомило FINBALANCE джерело в Кабміні, у п`ятницю 23 січня урядовий комітет з питань економічного розвитку та європейської інтеграції, який очолює прем’єр А. Яценюк, відхилив розроблений Мінфіном законопроект як такий, що «може дискредитувати уряд».