У справі ДБР щодо відмивання коштів через операції з ОВДП фігурує 1 млрд грн прибутку

Все про економіку та фінанси

Згідно з ухвалою Печерського райсуду м. Києва від 31 липня, Державне бюро розслідувань у рамках кримінального провадження №62019000000000464 (щодо можливого відмивання коштів через операції з ОВДП) встановило, що внаслідок сумнівних операцій, що мають ознаки маніпулювання на фондовій біржі, “за 2017-2018 рік понад 400 фізичних осіб отримали інвестиційний прибуток на суму понад 1 млрд. 55 млн. гривень”.

Як писав Finbalance, за версією слідства, зазвичай схема полягала в наступному. Торговець цінними паперами (брокер) №1 від імені юрособи купує в банку облігації внутрішньої державної позики і перепродає їх за заниженою ціною, але в межах ринкових коливань, брокеру №2, який діє від імені фізособи. У подальшому брокер №1, який діє від імені юрособи, викуповує цей пакет облігацій назад, але вже за вищою ціною. І потім знову продає облігації брокеру №2, знову за ціною нижче попередньої покупки. У кінці ланцюгу брокер №2, який діє від імені фізособи, продає цей пакет ОВДП банку за ринковою ціною. Також до схеми можуть залучатися інститути спільного інвестування (інвестиційні фонди).

За оцінками ДБР, “враховуючи вказані ознаки штучності проведених операцій, насамперед термінів проведення купівлі - продажу цінних паперів, можливої відсутності руху грошових коштів для проведення вказаних операцій, здійснення операцій з одними ж тими облігаціями внутрішньої державної позики протягом однієї доби та інше, є підстави вважати про наявність фактів маніпулювання на ринку цінних паперів, що є кримінальним злочином (ч.2 ст.222-1 КК України)”.

Нижче - цитата з ухвали Печерського райсуду м. Києва від 31.07.2019:

“Вказана схема отримання інвестиційного прибутку по операціях з облігаціями внутрішньої державної позики, завдяки відсутності оподаткування ПДФО сум вказаного доходу, може штучно використовуватись фізичними особами, зокрема публічними особами, зокрема особами, уповноваженими на виконання функцій держави, органів місцевого самоврядування для легалізації доходів отриманих злочинним шляхом.

Електронні декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави, органів місцевого самоврядування свідчать про значний обсяг операцій з ОВДП.

Вказані операції з ОВДП були удаваними та відповідають визначенню маніпулювання, передбаченого ст. 101 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», та спрямовані на легалізацію доходів без сплати податку на доходи фізичних осіб.

Злочинна схема була налагоджена на базі ПАТ «Фондова біржа ПФТС» та ПАТ «Українська біржа». Протягом зазначеного вище періоду часу службові особи ПрАТ «Майстер Брок», ТОВ ФК «Фінекс-Україна», ТОВ «Фондова Компанія «Даліз-фінанс», ПрАТ «ІФК «АРТ Капітал», ТОВ «Навігатор-Інвест», ТОВ «Універ Капітал», ТОВ «Капітал Таймс», ТОВ «І-Нвест», ТОВ «Мевазор Інвест», ТОВ «Сігніфер», ТОВ «БТС Брокер», ТОВ «Домінанта Трейд», ТОВ «ФК Проффінанс», ТОВ «Ай Бі Кепітал», ТОВ «Преміум Торг Груп», ТОВ «Бадрен», ТОВ «Марфін Люкс», ТОВ «Солвент Капітал», інших торговців цінними паперами та їх клієнтів укладали договори купівлі-продажу облігацій внутрішньої державної позики у банківських установ, без мети створити правомірні юридичні наслідки та без наміру отримати прибуток.

До схожих висновків про масштаб правопорушень дійшов Національний банк України, яким було виявлено низку фінансових операцій, що проводились професійними учасниками фондового ринку (брокерами) від свого імені, за рахунок і на замовлення юридичних та фізичних осіб, характер яких може свідчити про легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, за що було застосовано до ПАТ «Розрахунковий центр» у квітні 2019 року захід впливу у вигляді штрафу на суму 200 тис. грн”.

Печерський райсуд м. Києва своїми ухвалами від 19 липня (див. тут і тут) в рамках цього кримінального провадження надав доступ слідчим ДБР до документів, що перебувають у володінні ПАТ “Розрахунковий центр” та НКЦПФР.

Нагадаємо, в квітні НБУ заявив, що повідомив НКЦПФР про виявлені фінансові операції з цінними паперами, зокрема ОВДП, що проводились професійними учасниками фондового ринку (брокерами) від свого імені, за рахунок і на замовлення юридичних та фізичних осіб, характер яких міг свідчити про легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Як зазначалося, результатом проведення регулярних/циклічних операцій купівлі-продажу ОВДП було постійне отримання фізичними особами (одна сторона правочину) інвестиційного прибутку, а юридичними особами (друга сторона правочину) – інвестиційного збитку.

За результатами аналізу даних з відомостей правочинів щодо цінних паперів, зокрема ОВДП, встановлено, що у період з 10.01.2017 до 04.12.2018 вищезгаданими брокерами укладено на фондових біржах правочини щодо ОВДП, питома вага яких становить не менше 30% від усіх укладених на фондових біржах правочинів щодо ОВДП за цей період. При цьому було

а) отримано прибуток на загальну суму близько 895 млн грн, з них:

- 74 фізичними особами (зокрема 12 публічними особами) на суму близько 800 млн грн;
- 4 юридичними особами (зокрема 2 нерезидентами) на суму близько 95 млн грн;

б) отримано збиток 18 юридичними особами (зокрема 6 нерезидентами) на загальну суму близько 919 млн грн.