У "Самопомочі" звинуватили НБУ в махінаціях з ОВДП, НБУ подає позов до суду

Все про економіку та фінанси

НБУ в офіційний заяві повідомив, що «спростовує інформацію, розповсюджену у ЗМІ депутатом Верховної ради України Павлом Костенком [фракція «Сампопоміч», - ред.]» та «у зв’язку із розповсюдженням недостовірної інформації про зловживання керівництвом Національного банку при проведенні операцій з облігаціями внутрішньої державної позики (далі – ОВДП), центральний банк прийняв рішення про подання судового позову до депутата про захист ділової репутації».

«Серед вимог Національного банку України: спростування неправдивої інформації та компенсація нанесеного морального збитку», - йдеться в заяві [щоправда, звернемо увагу, що навряд чи юрособа/держінституція з юридичної точки зору може ставити питання про моральну шкоду, - ред.].

«За отриманим запитом від депутата повідомляємо, що Національний банк ніколи не здійснював будь-які операції з зазначеними ОВДП, а саме код ISIN UA4000152441 (міжнародний ідентифікаційний код).

Продаж ОВДП з портфелю Національного банку у 2015 році здійснювався виключно за ринковими цінами через відкриті та анонімні біржові торги на двох фондових біржах - ПАТ «Фондова біржа ПФТС» и ФБ «Перспектива». До таких торгів мали доступ усі члени цих бірж.

Національний банк не має повноважень та інституційних зобов’язань контролювати та впливати на господарську діяльність інших учасників торгів державними облігаціями.

Уся інформація стосовно продажу ОВДП Національним банком шляхом проведення аукціонів на фондових біржах є публічною та розміщена на сайті НБУ за посиланням: http://www.bank.gov.ua/files/Auction_Results.xls»
, - констатується в повідомленні Нацбанку.

При цьому за даними ЗМІ, П. Костенко заявив, що за допомогою спекуляцій з облігаціями державної внутрішньої позики, колишні бізнес-партнери глави НБУ Валерії Гонтаревої «за день заробляють понад 80 млн грн.».

Як констатується, парламентар звернувся до керівництва Кабміну і НБУ з вимогою надати інформацію про угоди, які проводили в минулому році компанія "Інвестиційний капітал України" (ICU), яку Гонтарева очолювала до призначення в НБУ, а також банк "Авангард" [його контролює група ICU, - ред.].

За інформацією нардепа, є підстави підозрювати, що главою Нацбанку протягом 2014-2016 років завдяки махінаціям з перепродажами держпаперів із НБУ і державних банків "вимито" не один мільярд гривень.

"Найбільш поширені механізми виведення доходів з державних фінансових установ - Національного банку України та державних банків (АБ" Укргазбанк ", АТ" Ощадбанк ") - операції купівлі-продажу і зворотного викупу ОВДП в короткі терміни напередодні виплат купонного доходу і / або купівля / продаж з / на підконтрольні організації за договірною вартістю. НБУ викуповує ОВДП у учасників ринку за ціною значно вищою за ринкову, такі операції призводять або до недоотримання доходу НБУ, в зв`язку з вкладеннями в державні облігації під дуже низьку прибутковість, або ж у разі їх продажу вже за ринковими цінами з ринку до прямих збитків регулятора", - пояснював Костенко.

За його словами, найактивнішими посередниками на біржовому і позабіржовому ринках ОВДП є ICU, співвласником якої була Гонтарева, і ПАТ "Банк Авангард", який належить ICU через компанію Westal Holdings Ltd.

"Саме на компаніях-посередниках, наближених до Гонтаревої, як найактивніших учасників фондового ринку в 2013-2015 рр. формувалися надприбутки, які в подальшому безпосередньо або через інші підконтрольні компанії (зокрема нерезидентів) виводилися в готівку для "оплати корупційних послуг" як інших учасників ринку, так і державних службовців, задіяних в таких операціях", - говорить нардеп.

"Приклад отримання спекулятивного доходу протягом одного робочого дня. 16 липня 2015 року на фондовому ринку здійснювалися торги ОВДП (код ISIN-UA4000152441) в рамках ціни 29-30 тисяч грн / шт. І обсязі 970-1500 шт. Одночасно здійснюється операція купівлі продажу об`ємом 10 100 за ціною 21847,65 грн. Нескладно розрахувати і можливий спекулятивний дохід - 82,3 млн грн", - стверджує Костенко.

За словами депутата, в біржових зведеннях не вказується назви учасників угоди, можна простежити тільки суми. Тому для підтвердження корупційної змови між структурами глави НБУ і держбанками необхідно відкрити повну інформацію по здійснення біржових торгів.

Нардеп вимагав надати реєстр договорів та копії договорів купівлі-продажу ОВДП, укладені в 2015 році, покупцем або продавцем в яких виступають Національний банк України, ТОВ "Інвестиційний Капітал Україна", АБ "Укргазбанк", АТ "Ощадбанк" і ПАТ "Банк Авангард" .