У Німеччині погодили правову основу для спецфонду армії на 100 млрд євро

Все про економіку та фінанси

Правляча коаліція в складі Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН), партії "Союз-90/Зелені" та Вільної демократичної партії (ВДП) домовилися з опозиційним консервативним блоком Християнсько-демократичного та Християнсько-соціального союзів (ХДС/ХСС) про основні деталі створення спеціального фонду бундесверу. Завдяки цьому фонду планується розширити фінансування німецької армії на 100 мільярдів євро, незабаром очікується великомасштабне замовлення озброєнь, констатує DW.

"Ініціативу щодо прискорення закупівель висунуть негайно і до літніх парламентських канікул", - зазначили представники німецького уряду та опозиції в спільній заяві ввечері в неділю, 29 травня, після більш ніж тригодинних переговорів.

Обійти "боргове гальмо"

Для створення спецфонду необхідно вносити зміни до Конституції ФРН, оскільки для фонду залучатимуться кредити, а Основний закон Німеччини фактично забороняє здійснювати нові структурні запозичення (так зване "боргове гальмо" - з нім. Schuldenbremse. - Ред.). Для федеральних земель це заборонено взагалі, а на федеральному рівні щорічний рівень нових запозичень обмежено обсягом у 0,35 відсотка від розміру номінального ВВП.

Для внесення змін до Основного закону потрібна більшість у дві третини голосів у нижній та верхній палатах німецького парламенту, яких правляча коаліція не могла отримати самотужки без участі опозиції. Саме про внесення відповідних змін до Конституції, якими спецфонд Бундесверу не враховуватиметься у "борговому гальмі", й вдалося домовитися коаліції та опозиції, повідомило агентство Reuters.

Як повідомив інформагентству dpa міністр фінансів ФРН Крістіан Лінднер (Christian Lindner), у Конституції планується вказати про "особливий винятковий характер" цих витрат на потреби Бундесверу.

З ініціативою рішучої модернізації Бундесверу за рахунок спецфонду обсягом у 100 мільярдів євро 27 лютого, через кілька днів після нападу Росії на Україну, виступив канцлер Німеччини Олаф Шольц (Olaf Scholz).