У Німеччині не виключають, що РФ повністю зупинить постачання газу

Все про економіку та фінанси

Міністр економіки Німеччини Роберт Габек у четвер оголосив, що країна переходить до другого етапу зі свого триетапного плану на випадок надзвичайної ситуації з поставками газу. Про це, як пише "Європейська правда", повідомляє DW, констатує "Європейська правда".

Перехід на "тривожний" рівень відбувається на тлі загрози того, що Росія, головний постачальник газу до Німеччини, може припинити поставки палива через напруженість навколо війни в Україні.

На другому етапі плану комунальним підприємствам теоретично дозволено встановлювати високі ціни для клієнтів, що допомагає знизити попит у спробі запобігти довгостроковому дефіциту пропозиції.

Однак це не відбудеться автоматично, оскільки буде потрібна офіційна заява з боку Федерального мережевого агентства, що є регулюючим органом у галузі газу та електрики.

Оголошення переходу до другої фази є передумовою для планів уряду щодо використання більшої кількості електростанцій, що працюють на вугіллі, щоб уникнути використання газу під час виробництва електроенергії.

Тільки на третьому, "надзвичайному" рівні плану, Федеральне мережеве агентство буде мати змогу ввести нормування споживання газу. При цьому приватні домогосподарства користуються особливим захистом і отримуватимуть газ якнайдовше, а промисловості доведеться миритися з дефіцитом палива.

Німеччина перебувала на першому етапі свого надзвичайного плану з кінця березня.

Минулого тижня російський "Газпром" скоротив потоки газу газопроводом "Північний потік-1" лише до 40% від його пропускної спроможності, і експерти кажуть, що повне припинення поставок - це лише питання часу.

Габек охарактеризувавши ситуацію як серйозну і назвав скорочення Росією постачання газу "економічною атакою на нас".

Як пише Financial Times, на період з 11 до 21 липня заплановані щорічні планові роботи на газопроводі Північний потік із тимчасовим відключенням обох ліній. Раніше під час його зупинки Росія збільшувала постачання через газотранспортну систему України чи через газопровід Ямал – Європа, констатує Liga.net.

"Є занепокоєння, що цього року вони так не зроблять. Вони уже скоротили постачання через Північний потік на 60% і не компенсували це збільшенням потоків через інші трубопроводи", – заявив член німецької бізнес-конфедерації Карстен Роллє.

До того ж немає впевненості, що Росія взагалі відновить постачання газу після зупинки. "Де гарантія, що після технічного обслуговування ви отримаєте газ?" – заявив аналітик Джеймс Воддел з Energy Aspects.

В уряді Німеччині неофіційно кажуть, що закриття Північного потоку на технічне обслуговування завадить планам із заповнення газових сховищ перед опалювальним сезоном. "Ситуація з постачанням і так досить жорстка, навіть без закриття Північного потоку", – заявив один зі співрозмовників видання.

Зараз німецькі сховища заповнені на 58%, і уряд Німеччини хоче до 1 листопада збільшити цей показник до 90%. Але через проблеми з Північним потоком імпортери змушені купувати додаткові обсяги на спотовому ринку за набагато вищими цінами. Після повної зупинки газопроводу вартість газу ще збільшиться.

Другий рівень ризику, запроваджений у Німеччині, означає дефіцит постачань, третій та останній – фізичний дефіцит та необхідність економії газу аж до вибіркових відключень під держконтролем.

"Якщо до осені нам не вдасться заповнити газові сховища, ми швидко відчуємо нестачу газу. І Федеральне мережеве агентство буде змушене віддавати накази про зменшення споживання газу або навіть відключення окремих виробничих потужностей", – прогнозує один із керівників німецької Асоціації хімічної промисловості Йорг Ротермель.