У ФОПів повинні бути документи, які підтверджують облік та походження товарів, - закон

Все про економіку та фінанси

Законом "Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг" (№128-IX від 20.09.2019), із 19.04.2020 на суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, покладається низка зобов’язань, пише “Інтерактивна бухгалтерія”.

Серед таких зобов’язань у т.ч.

1. Створювати контрольні стрічки у паперовій та/або електронній формі і забезпечувати їх зберігання:

- на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) - протягом трьох років;
- на програмних РРО у разі розрахункових операцій у режимі офлайн - до моменту передачі електронних розрахункових документів, електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків до фіскального сервера контролюючого органу.

2. Проводити розрахункові операції через РРО та/або через програмні РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) (із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

3. Вести облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Водночас суб’єкт господарювання зобов’язаний буде надати контролюючим органам під час перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті). Однак такі вимоги не стосуватимуться ФОПів на єдиному податку, які не є платниками ПДВ (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Окрім того суб’єкти господарювання, які використовують програмні РРО, повинні будуть подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв’язку електронні фіскальні звіти та електронні фіскальні звітні чеки.

При цьому із 19.04.2020 запрацюють основні положення Закону України від 20.09.2019 №129-IX («Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг»), який передбачає поряд із класичними й програмні РРО.

За цим Законом програмний РРО - програмний, програмно-апаратний або програмно-технічний комплекс у вигляді технологічного та/або програмного рішення, який використовують на будь-якому пристрої та в якому фіскальні функції реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу і який призначений для реєстрації:

- розрахункових операцій під час продажу товарів (наданні послуг);
- операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі;
- кількості проданих товарів (наданих послуг);
- операцій з приймання готівки для подальшого переказу.

Контролюючий орган забезпечує безкоштовне програмне рішення для використання суб’єктом господарювання.

Програмні РРО мають бути зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу.

Суб’єкти господарювання, які використовують програмні РРО, повинні подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв’язку електронні фіскальні звіти та електронні фіскальні звітні чеки.

У разі виявлення несправностей РРО протягом дня треба повідомляти про це контролюючий орган, виробника програмного РРО та/або центр сервісного обслуговування (за наявності) за встановленою ДПС формою.

Якщо будуть проводитись розрахункові операції у період відсутності зв’язку між програмним РРО та фіскальним сервером контролюючого органу, протягом години після відновлення такого зв’язку треба повідомити контролюючий орган засобами телекомунікацій про час і дату початку та завершення проведення розрахункових операцій у цей період за встановленою ДПС формою.

Коли ж будуть проводитись розрахункові операції у період відсутності зв’язку між програмним РРО та фіскальним сервером контролюючого органу, варто зазначати у розрахунковому документі про проведення розрахункової операції у режимі офлайн.

На період виходу з ладу програмного РРО не можна буде проводити розрахункові операції до моменту усунення несправностей.

Відповідно до Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг», ФОПів-єдинників 2-4 групи із обсягом доходу не більше 1 млн грн зобов’язали обов’язково застосовувати РРО із 01.01.2021.

Із 01.10.2020 РРО стане обов’язковим для тих ФОП-єдинників 2-4 групи, які:

- реалізують товари (надають послуги) через мережу Інтернет;
- реалізують ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
- проводять роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
- здійснюють діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст.9 Закону про РРО;
- проводять діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
- проводять діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
- реалізують текстиль (крім реалізації за готівку на ринках), деталі та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затвердить КМУ.

Разом з тим, для ФОП-єдинників першої групи РРО й надалі буде не обов’язковим.

Якщо у ФОП-єдинника другої - четвертої груп в календарному році обсяг доходу перевищить 1 млн.грн, тоді РРО варто застосовувати обов’язково.

Водночас як послаблення збільшать із 1 січня 2021 року граничний дохід для єдинників 2 групи до 2,5 млн грн.

Як пише "Дебет-Кредит", згідно зі згаданим вище законом №128 (зміни до Закону про РРО), правила сплати штрафів, компенсації покупцям частини вартості за товари, придбані без фіскального чеку, та нових розмірів штрафів за незастосування РРО та інших видів порушень, встановлених у ст. 17 Закону про РРО, почнуть діяти з 1 жовтня 2020 року.

Розміри штрафів з цієї дати будуть становити 100% за перше порушення, а за друге та більше – 150%.

З 19 квітня по 1 жовтня 2020 року санкції застосовуватимуться в таких розмірах:

10% вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
50% вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

Тобто до 19 квітня 2020 року правила застосування РРО та види штрафів залишаються незмінними. А от з 19 квітня 2020 року також слід буде здійснювати попередне програмування переліку товарів в РРО та вести їх облік.

Мінфін вже наголосив, що разом з ДПС розробить зручний варіант програмування. В них на це ще є час.

Проте такий обов`язок не поширюватиметься на фізосіб-єдинників ІІ та ІІІ й IV груп, які не є платниками ПДВ