У банку Ахметова зросла частка інсайдерських кредитів

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності банку ПУМБ, на кінець 2016 року обсяг кредитів, виданих ним пов’язаним особам, становив 1,7 млрд грн, або 4,8% кредитного портфелю. Щоправда, вказані інсайдерські позики покривалися резервами лише на 0,9%. Середня ставка по виданим кредитам – 13,98%.

Упродовж 2016 року ПУМБ надав пов’язаним особам кредити на 683,2 млн грн, а повернули вони 735,8 млн грн. У 2015 році ці суми становили відповідно 728,7 млн грн та 1,2 млрд грн.

На кінець 2015 року ПУМБ звітував про кредити пов’язаним особам на суму 1,52 млрд грн, або 4,1% кредитного портфелю. Ці позики покривали резервами на 1,1%. Середня ставка по виданим кредитами була 15,76%.

Зростання частка інсайдерських кредитів у портфелі ПУМБ у 2016 році відбулося, з одного боку, на фоні скорочення валового кредитного портфелю на 1,6 млрд грн (-4,4%), та, не виключено, переоцінки – на фоні ослаблення гривні – валютних позик, виданих пов’язаним особам (що пояснило б зростання їх суми з 1,52 млрд грн до 1,7 млрд грн).

Звернемо увагу, що ПУМБ активно кредитує галузі, в яких має бізнес-інтереси його власник – Р. Ахметов. Йдеться про металургію, гірничо-видобувний сектор, машинобудування, будівництво, сільське господарство, транспорт тощо.

Як писав Finbalance, торік глава правління ПУМБ Сергій Черненко визнавав, що банк порушує обмеження НБУ щодо видачі кредитів пов’язаним особам, називаючи однією з причин цього зміни в нормативній базі регулятора, внаслідок яких під класифікацію кредитів як інсайдерських почали потрапляти в т.ч. позики бізнес-партнерам акціонерів.

«ПУМБ узгодив ще в 2015 році з НБУ графік щодо зниження заборгованості за операціями з пов`язаними особами та чітко дотримується його виконання. Упродовж 2016 року не було жодного порушення виконання графіка і надалі банк буде його виконувати в повному обсязі», - додавав у листопаді у коментарі для Finbalance заступник глави правління ПУМБ Ігор Кожевін.

У травні 2015 року заступник голови правління ПУМБ Федот Єременко зазначав, що ПУМБ «не кредитує підприємства ДТЕК і Метінвест як в силу обмеження кредитування інсайдерів, так і у зв`язку з тим, що ці холдинги орієнтовані на залучення фінансування на зовнішніх ринках».

Водночас, як писав Finbalance, ПУМБ намагався стягнути в т.ч. 1,15 млрд грн з торгової мережі "Амстор", пов’язаної з В. Новинським – партнером Р. Ахметова (власник ПУМБ) по "Метінвесту".

Додамо, що згідно зі звітністю ПУМБ, на кінець 2016 року обсяг коштів, залучених від пов’язаних осіб, становив 7,24 млрд грн, або 17,9% усіх зобов’язань банку. Середня відсоткова ставка по цим залученим коштам – 8,96%. 

На кінець 2015 року було обсяг коштів пов’язаних осіб був 4,84 млрд грн, або 14,2% усіх зобов’язань. Середня ставка по цим залученим коштам була 10,47%.

Торік була інформація, що, принаймні, частину своїх коштів у ПУМБ тримає енергохолдинг ДТЕК, підконтрольний акціонеру банка Рінату Ахметову.

"Інсайдерські" оцінки регулятора

У червні 2016 року глава НБУ В. Гонтарева заявляла, що «цілковито не проти», якщо, «пан Ахметов сьогодні прийде і захоче купити» одну з «дочок» російських держбанків. У грудні В. Гонтарева, говорячи про банк ПУМБ, зауважувала, що «там немає моделі олігархічного бізнесу» і це «окремий бізнес для акціонерів».

Перед цим ПУМБ був одним з підписантів звернення Незалежної асоціації банків України (НАБУ) на підтримку В. Гонтаревої під час публічних скандалів довкола неї. Крім того, телеканал «Україна» Р. Ахметова надав В. Гонтаревій медійну підтримку під час відповідних політичних перипетій.

В енергохолдингу ДТЕК публічно підтверджували, що група ICU (співвласником якої була В. Гонтарева до призначення в НБУ), як мінімум, була тримачем євробондів ДТЕК, а тому могла отримати користь завдяки здорожчанню цих цінних паперів на тлі введення «Ротердаму+».

P.S.

За даними ПУМБ, на 01.04.2017 його показник адекватності регулятивного капіталу становив 12,5% на фоні прибуткової діяльності в І кварталі. У 2016 році він задекларував прибуток 367 млн грн після збитку 1,75 млрд грн у 2015 році.

Про реструктуризацію боргів бізнес-структур Р. Ахметова (Метінвесту, ДТЕК, Укртелекома) читайте тут.

Курсовий прогноз ПУМБ до 2020 року див. тут.

Про інсайдерські кредити в МІБ П. Порошенка читайте тут; "Таскомбанку" С. Тігіпка - тутв "А-Банку" братів Суркісів - тутв "Банку інвестицій та заощаджень" групи "Континіум" (контролює в т.ч. мережу АЗС WOG) - тут; в банку "Кліринговий дім" і "Місто Банку" І. Фурсіна - тут. Про кредити Приватбанку для структур І. Коломойського та Г. Боголюбова див. тут