Турецька ліра падає на фоні заклику Ердогана знижувати ставку, попри інфляцію 73,5%

Все про економіку та фінанси

Падіння турецької ліри прискорюється на тлі рекордної за останні 23 роки інфляції в країні - її показник склав 73,5%. Проте Ердоган хоче знову знижувати облікову ставку замість її підвищення, пише Financial Times, констатує "НВ".

На 8 червня один долар коштував 17 турецьких лір, за день курс впав приблизно на 2%. Падіння курсу валюти вже оцінюється у 22% після падіння майже на 45% у 2021 році. Рік тому за один долар коштував у середньому 8 турецьких лір.

Цього тижня Ердоган заявив, що країна «витратила роки даремно» через помилкову думку про те, що ціни слід контролювати, використовуючи більш високі витрати на позики для придушення споживання. За його словами, така політика приносила користь лише «тим, хто жив чарівним життям і набивав свої кишені [доходами] під високі відсотки», включаючи іноземних інвесторів.

Зниження котирувань ліри останніми тижнями загрожує повторити ситуацію грудня минулого року. Тоді країна опинилася у валютній кризі після того, як Ердоган доручив центральному банку знизити облікову ставку, незважаючи на зростання інфляції.

Зараз у Туреччині одна із найнижчих реальних відсоткових ставок у світі. З огляду на інфляцію, вона становить мінус 59,5%.

У той же час Ердоган і його уряд переконані, що таким чином наслідують «нової економічної моделі», у межах якої інфляцію можна приборкати завдяки слабкій валюті, збільшенню експорту та інвестицій, ліквідації торгового дефіциту країни.