Турецька ліра обвалилася на 16% після рішення Ердогана звільнити главу ЦБ

Все про економіку та фінанси

Турецька ліра впала на 16% після того, як президент Реджеп Таїп Ердоган раптово звільнив голову центрального банку країни. На початку торгів 22 березня в Азії турецька валюта торгувалася на близькому до рекордного мінімумі 8,36 лір за долар  в порівнянні з 7,21 наприкінці минулого тижня, констатує "Радіо Свобода".

Як пишуть турецькі ЗМІ, таке падіння загрожує масштабною кризою валюти і платіжного балансу, оскільки деякі місцеві банки вже призупинили обмін валюти та операції із золотом.

Ердоган звільнив голову центробанку Наджі Агбала ввечері 19 березня, призначивши натомість Шахапа Кавджиоглу, екс-міністра фінансів, колишнього депутата від правлячої партії. Це викликало стурбованість інвесторів щодо політичного втручання в грошово-кредитну політику.

Що стало причиною такого кадрового рішення невідомо, але воно було ухвалене наступного дня після того, як центральний банк різко підняв основну процентну ставку – втретє за п’ять місяців, з 17 до 19 відсотків.

На підвищення процентних ставок позитивно відреагували фінансові ринки, але це суперечить думкці Ердогана, що більш високі процентні ставки викликають інфляцію. Тоді як майже всі економісти згодні з тим, що вищі процентні ставки уповільнюють інфляцію.

Слабкість ліри може погіршити інфляцію, оскільки Туреччина залежить від імпорту енергоносіїв і товарів за ціною у доларах для свого промислового сектора.