Турецька ліра далі падає, за останній місяць - вже на 30%: причина - тиск на центробанк

Все про економіку та фінанси

Турецька ліра вранці понеділка обвалилася на 7% до нового історичного мінімуму 14,99 за долар. Протягом дня ліра трохи відіграла падіння та закріпилася на позначці 14,33 до долара, але вартість валюти продовжує коливатися, пише Liga.net з посиланням на Deutsche Welle.

Загалом ліра втратила майже 30% вартості лише за останній місяць та понад 43% з початку року. Річна інфляція за підсумками листопада становила 21,3%, знизивши купівельну спроможність турків.

Падіння ліри викликане очікуванням чергового зниження цього тижня на 1 п.п. до 14% облікової ставки центробанком, що учасниками ринку розцінюється як продовження втручання президента країни Реджепа Ердогана у політику регулятора.

З початку вересня облікова ставка в Туреччина вже була знижена на 4 в.п., тоді як інфляція минулого місяця склала 21,3%.

Ердоган, який одного разу призначив свого зятя міністром фінансів, вважає, що зниження облікових ставок є ключовим фактором економічного зростання.

Він також стверджує, всупереч поширеній економічній думці, що високі відсоткові ставки сприяють інфляції. Більшість центральних банків знижують відсоткові ставки, щоб спробувати стимулювати зростання, якщо інфляція низька, і підвищувати їх, якщо вони вважають за необхідне стримувати інфляцію.

Пгентство S&P Global Ratings відреагувало на відмову Центробанку підвищувати облікову ставку та знизило до "негативний" прогноз щодо кредитних рейтингів Туреччини. Довгострокові рейтинги залишилися на колишньому рівні: В+ за зобов`язаннями в іноземній валюті та ВВ- у національній.

"З моменту публікації нашої попередньої оцінки рейтингів Туреччини 22 жовтня 2021 року курс ліри до долара впав на 30%, оскільки Центробанк країни продовжує знижувати ключову ставку на тлі посилення інфляції. На нашу думку, пом`якшення політики ЦБ і суттєве ослаблення ліри сприятимуть подальшому посиленню інфляції, яка може досягти 25-30% на початку 2022 року", – йдеться у повідомленні S&P.

Падіння вартості ліри викликало перші масові протести у країні. Тисячі людей пройшли маршем у Стамбулі у неділю з вимогами зупинити зростання бідності та підвищити мінімальну заробітну плату.

24 листопада 2021 року турецька ліра вперше показала найсильніше падіння з часів валютної кризи 2018 року після того, як президент країни Реджеп Ердоган похвалив Центробанк країни за зниження облікової ставки. 3 грудня курс турецької ліри до долара знову оновив історичний мінімум – 13,89/$1.