Ціни на газ у Європі знову наблизилися до позначки $1000 за тисячу кубів

Все про економіку та фінанси

Ціни на газ у Європі 8 листопада піднялися вище $960 за тис кубів, свідчать дані лондонської біржі ICE, пише enkorr.

6 листопада знову припинилися прямі поставки газу трубопроводом «Ямал-Європа» до Німеччини, почався реверс у зворотному напрямку.

Криза в газовій галузі Європи загострилася цієї осені після того, як спотові ціни на газ стали стрімко зростати і майже досягали рівня $2000 за тис кубів на фоні низького заповнення газових сховищ. На думку спостерігачів, криза спричинена комплексом факторів. Один із них — вибухове зростання попиту на газ в Азії, яке призвело до зростання котирувань на азійському ринку, а також до відтоку постачання з європейського напряму. Погіршило ситуацію і те, що через кліматичні фактори у Європі знизилася частка вітряної генерації.

Однак основною причиною високої волатильності на газовому ринку став низький рівень заповненості газових сховищ. За даними на середину жовтня, європейські підземні газові сховища були заповнені на 71% від обсягу газу, піднятого з них минулого сезону.

Разом з тим, як повідомлялося, хоча в Європі рівень запасів у підземних сховищах газу (ПСГ) перебуває на історично мінімальному рівні (82 млрд куб. м активного газу — це 76,43% від ємності резервуарів, що на 15 процентних пунктів нижче за середній рівень за останні п`ять років), у разі потреби може використовувати не лише активний газ із ПСГ, а й частину буферного газу.

«Подушка» буферного газу підтримує тиск у резервуарі та допомагає зберегти фізичні характеристики сховища. У сховищах у соляних кавернах буферний газ становить близько 30%, у ПСГ у водяному шарі чи виснаженому родовищі – близько 55%.

Наведена вартість газу на європейських хабах за контрактом Day-Ahead до кордону України 8 листопада склала 29 421,24 грн/тис. кубометрів (дані УЕБ). Минулого тижня показник дорівнював 28 982,86 грн/тис. кубометрів (5 листопада) та 31 381,01(4 листопада) грн/тис. кубометрів відповідно.