Ціна на газ в Європі досягла історичного максимуму, - "Оператор ГТС"

Все про економіку та фінанси

Вартість природного газу на нідерландському газовому хабі TTF за контрактом day-ahead (на день вперед) досягла позначки 483,8 долара/тис. куб. м., свідчать результати торгів на біржі Powernext/EEX, пишуть "Українські новини".

Згідно з ними, 8 липня ціна на газ почала збільшуватися і 9 липня становила 450,8 долара/тис. куб м газу. При цьому 15 липня ціна на газ в Європі знизилася до 429,2 долара/тис. куб м газу, проте 16 липня вона знову стала зростати і становила 439,7 долара/тис. куб м газу, а 28 липня вона зросла до 483,8 долара/тис. куб. м. 

Як пише "БізнесЦензор", глава компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон таким чином прокоментував поточну ситуацію:

"Сьогодні на європейському хабі TTF ціна на газ з поставкою у наступньому місяці перетнула межу у 40 євро за мегават ч. Це історичний максимум. І це в 10 разів більше, ніж у травні минулого року.

Маю надію, що Європа зрозуміє, що ставити на одного великого постачальника - це велика помилка. Посилення домінуючої позиції на ринку завжди призводить до збільшення цін, які заплатять кінцеві споживачі в ЄС".

Раніше C. Макогон повідомляв, що на подорожчання газу в Європі впливають кілька факторів.

"По-перше, в Європі була дуже холодна зима і європейські підземні сховища на початку літа були майже порожні. Крім того, активно почався сезон охолодження в Азії, де газ використовується як паливо для виробництва електроенергії, зокрема для роботи кондиціонерів", - зазначив він.

При цьому, він не виключив і політичну складову: "Газпром" не нарощує поставки газу в Європу. Ми пропонуємо додаткові потужності на транспортування обсягом 60 млн куб. м на добу, це близько 2 млрд куб. м в місяць. Але "Газпром" не замовляє ці потужності. На мою думку, так створюють штучний дефіцит. Одна з теорій, що таким чином вони хочуть продемонструвати, що потрібно запускати "Північний потік-2", і тільки тоді додаткові обсяги газу вони почнуть поставляти в Європу".