Ціна на газ в Україні на біржі перевищила 23 тис грн за тисячу кубів

Все про економіку та фінанси

Минулого тижня стартова ціна природного газу на Українській енергетичній біржі (УЕБ) перевищила 23 тис. грн на 1 тис. кубометрів. Про це йдеться в огляді ринку природного газу Української енергетичної біржі, пише "Укрінформ".

Загалом, минулого тижня заявки на купівлю та продаж природного газу формували 11 компаній, серед них – «Нафтогаз Трейдинг», «Крафт Енерджі», «ОНК-ГРУП». Торгували ресурсом вересня, жовтня та листопада.

«Стартові ціни ресурсів мали тенденцію до підвищення. Найбільше підвищення стартової ціни було зафіксоване на ресурс вересня в ГТС (газотранспортній системі – ред.): станом на 10 вересня середня стартова ціна позицій на продаж становила 23 050 грн, що на 7,57% більше, ніж 6 вересня. Дана тенденція прослідковувалася і щодо інших ресурсів», - повідомляє УЕБ.

13 вересня ціна найближчого (жовтневого) ф`ючерсу на спотовий індекс TTF на газ на біржі ICE Futures за перші дві години торгів зросла на 3,5%, досягнувши 60,5 євро за кВт.год, або $737 за тисячу кубів, свідчать дані біржі, пише "Енергореформа".

У серпні середнє значення контракту "на день вперед" на TTF становило $533, на початку вересня - вже $658 за тисячу кубометрів. З початку року середня ціна контракту "на день вперед" на TTF виявилася на рівні $344 за тисячу кубометрів.

Головний фактор зростання ціни - низький рівень запасів газу в підземних сховищах Європи при обмеженому надходженні газу по трубопроводах і в зрідженому вигляді.

До переходу від закачування до відбору газу з підземних сховищ залишається трохи більше місяця, а рівень запасів ледь перевалив за 70%. На ранок неділі резерви становили 70,45%, що на 15,7 процентних пункту нижче середнього рівня за останні п`ять років.

"Газпром" з кінця серпня припинив закачування газу в німецькі підземні сховища "Реден" і "Катаріна". Продовжує обмежену закачування в австрійське "Хайдах", німецьке "Йемгум" і "Бергермеер" в Нідерландах.

Зростання цін допомагає Європі боротися за потоки скрапленого природного газу. Приплив СПГ на термінали регіону у вересні зростає по відношенню до серпня приблизно на 20%.