Ціна на газ у Європі перевищила $800 за тисячу кубів

Все про економіку та фінанси

Ціна найближчого (жовтневого) ф`ючерсу на спотовий індекс TTF на газ на біржі ICE Futures у вівторок вранці досягла 65,5 євро за кВт-год, або $800,2 за тисячу кубометрів, свідчать дані біржі, пише "Енергореформа".

Історична перспектива порівняння поточних цінових піків впирається в зліт котирувань в березні 2018 року до тисячі доларів за тисячу кубометрів, коли в Європі бушував легендарний холодний фронт "Звір зі Сходу" (the Beast from the East).

У серпні середнє значення контракту "на день вперед" на TTF становило $533, на початку вересня - вже $669 за тисячу кубометрів. З початку року середня ціна контракту "на день вперед" на TTF виявилася на рівні $ 346 за тисячу кубометрів.

Днем раніше Федеральне мережеве агентство Німеччини (Bundesnetzagentur) заявило, що отримало документи на сертифікацію Nord Stream 2 AG як незалежного газотранспортного оператора. Ухвалення рішення займе від чотирьох до шести місяців.

Головний фактор зростання ціни - низький рівень запасів газу в підземних сховищах Європи при його обмеженому надходженні по трубопроводах і в зрідженому вигляді. До переходу від закачування до відбору з підземних сховищ залишається трохи більше місяця, а рівень запасів ледь перевалив за 70%. На ранок неділі резерви становили 70,75%, що на 15,6 процентних пункту нижче середнього рівня за останні п`ять років.

"Газпром" з кінця серпня припинив закачування газу в німецькі підземні сховища "Реден" і "Катаріна". Продовжує обмежену закачування в австрійське "Хайдах", німецьке "Йемгум" і "Бергермеер" в Нідерландах.

Зростання цін допомагає Європі боротися за потоки скрапленого природного газу. Приплив СПГ на термінали регіону у вересні зростає по відношенню до серпня приблизно на 16%.