Ціна газу в Європі впала нижче $900 за тисячу кубів на фоні зростання транзиту через Україну

Все про економіку та фінанси

Ціна газу в Європі впала нижче $900 за тисячу кубометрів на тлі зростання постачань газу "Газпрому" українським коридором та падіння реверсу до Польщі, пише "Інтерфакс-Україна".

У вівторок найближчий (березневий) ф`ючерс на TTF на біржі ICE Futures знизився до $898 за тисячу кубів.

У січні середня вартість контракту "на день уперед" на хабі TTF становила $976, у грудні - $1310 за тисячу кубометрів.

Головна новина дня на газовому ринку Європи - збільшення прокачування російського газу через Україну. Номінація на прокачування газу через Україну на 1 лютого підвищилася до 107,7 млн куб. м, що близько до величини бронювання за довгостроковим контрактом (109 млн куб. м). У січні транзит "Газпрому" через Україну становив у середньому 54 млн куб. м на добу (щонайменше 43 млн куб. м та щонайбільше 74 млн куб. м), що вдвічі менше, ніж передбачено довгостроковим контрактом.

Крім того, реверсний потік газопроводом "Ямал-Європа" у вівторок впав майже в шість разів до понеділка.

З експортних газопроводів "Газпром" пріоритетно завантажує "Північний потік" (170 млн куб. м на добу), потім йде завантаження українського газотранспортного коридору (за довгостроковим контрактом заброньовано 109 млн куб. м на добу). Газопроводу "Ямал-Європа" щодо цього залишається замикаюча або балансуюча роль.

"Газпром" не прокачує газ "Ямалом-Європою" з 21 грудня. Проте, з урахуванням уже повного завантаження українського коридору, черга може дійти і до використання потужностей цього газопроводу. 

Як повідомлялося, за даними Gas Infrastructure Europe, за підсумками газової доби 27 січня запаси в ПСГ Європи впали до 39,65%. Це на 15,6 процентного пункту нижче середнього рівня за останні п`ять років.

Досягнутий рівень запасів швидше відповідає позначці кінця сезону відбору, а не середини зими. За історію спостережень Gas Infrastructure Europe (з 2011 року) середній рівень запасів на кінець сезону відбору становить 36% (максимум був в 2020 році – 53,96%, в 2018 році поки що зафіксовано історичний мінімум в 18,56%, але цьогоріч цей рекорд буде оновлено).

Попри те, що в ПСГ Європи залишається ще близько 43 млрд куб.м газу, у міру спустошення резервуарів максимальна добова продуктивність сховищ знижується, і не буде можливості оперативно вивести в систему максимальний обсяг газу.